İnternet üzerinde izinsiz espriye 165 bin TL ceza!

İnternet üzerinde izinsiz espriye 165 bin TL ceza!
Yayınlanma Tarihi: 31.07.2019 12:31 | Değiştirme Tarihi: 31.07.2019 12:31

Internet Memes olarak tanımlanan ve halk arasında caps olarak adlandırılan görseller komik içeriklere odaklanan sayfaların vazgeçilmezleri arasında. Hatta bu konuda dünya genelinde başarısını kanıtlayan topluluklar bulunuyor.

Ülkemizde ve dünya genelinde komik paylaşımların yapıldığı yüz binlerce hesap olduğu için herhangi bir caps’e defalarca kez rastlıyoruz. Yüzlerce sayfada paylaşılan bu caps’lerin kim tarafından paylaşıldığı bilinmez hale geliyor.

Sosyal medyada izinsiz espriye ceza geliyor!

Bu içerikleri hazırlayan topluluklar için müjdeli haber ABD’den geldi. Senatoya sunulan yasa tasarısı onaylanırsa bu içerikleri izinsiz olarak paylaşanlar 30 bin dolara yani 165 bin TL’ye kadar ulaşan para cezaları ile karşı karşıya kalacaklar.

Tabi, söz konusu internet olduğunda cevap bekleyen birçok soru bulunuyor. Her gün onlarca sayfa açılıp kapatıldığı için bu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde büyük sayfaların birbirini taklit etmesini engelleyeceği düşünülüyor.

Zira, tüm sayfalar ile mücadele etmek pek mümkün değil. Bunun yanı sıra paylaşılan içeriklerde asıl sahibinin adını belirtmenin cezalardan korunmayı sağlayacağı belirtiliyor. Şu anda iki parti tarafından kabul edilen telif hakkı yasa tasarısı henüz resmiyet kazanmadı.