Instagram’ın kurucusundan itiraf! ‘Hikayeler’ özelliğini Snapchat’ten kopyalamış…

Instagram’ın kurucusundan itiraf! ‘Hikayeler’ özelliğini Snapchat’ten kopyalamış…
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2019 19:53 | Değiştirme Tarihi: 12.03.2019 19:53

Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom ve Mike Krieger, bir festivalde panel katılımcısı olarak yer aldılar. İkili oradaki bir görüşmede, onları Instagram’a hikayeler özelliğini eklemeye iten şeyi açıkladı.

Snapchat hayranları, diğer platformları hikayeler özelliğini kopyalamakla suçluyor. Bir noktada haklı da olduklarının itirafı, Instagram kurucularından Kevin Systrom’dan geldi.

South by Southwest adlı festivale katılan ikili, orada bir panelde insanlarla görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerden birinde ikili, Instagram Hikayeleri’nin nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Systrom, uzun süre insanların profilinde Instagram linkleri bulunduğunu söyleyerek, insanların iki ürün arasında köprü kurmaya çalıştıklarını belirtti. “Biz de onlara istediklerini verdik.” diyen girişimci, bir anlamda Snapchat’ten kopya çektiklerini itiraf etti.

Instagram hikayeler özelliğini 2016 yılında eklerken, Snapchat’e bu özellik 2013 yılında koyulmuştu. İnsanların gönderilerinde snapchat linkleri koymaları, firmayı insanların bunu istediğine inandırmış. Görünüşe bakılırsa ikili doğru bir değerlendirme yapmış.

Snapchat’in hikayeler özelliği de ilk başta çok tutulmasa da zamanla fenomen haline geldi ve 2017 yılında zirveye çıktı. O dönemde, “Hesap Makinelerine hikayeler özelliği geldi” yorumu yaptıracak kadar çok firma Snapchat’in hikayeler özelliğini kopyaladı.

WhatsApp'ta dikkat çeken yenilik!

WhatsApp, geçtiğimiz yılın son aylarından beri test ettiği  grup konuşmalarındaki “özel olarak cevapla” özelliğini yaygınlaştırdı. Android sürümünün yanı sıra Web ve Masaüstü sürümlerinde de geçerli olan özellik, grup konuşmalarındaki kişilere özel olarak mesaj atmanızı sağlıyor.

20 Marvel filmini arka arkaya izleyen kişiye 1000 dolar verilecek

Bir web sitesi, 20 adet Marvel filmini peş peşe izleyecek olan bir kişiye 1000 dolar vereceğini açıkladı. Avengers: Endgame filminin vizyona çıkmasına sayılı günler kala bu adımın, yeni film için bir hazırlık olarak atıldığı belirtiliyor.

TikTok, Türkiye ofisi için eleman arıyor!

Bir dönem Musical.ly adıyla milyonlarca kullanıcıya hitap eden uygulama, Çin merkezli ByteDance tarafından satın alındıktan sonra TikTok adını almıştı. Bu yenilenmeyle birlikte 75 milyar dolar piyasa değerine ulaşan firma, TikTok için İstanbul’da bir iş ilanı yayınladı.

Facebook'tan şifrelerle ilgili önemli açıklama!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.