Instagram yeni uygulamasını duyurdu! İşte tüm özellikleri

Instagram yeni uygulamasını duyurdu! İşte tüm özellikleri
Yayınlanma Tarihi: 04.10.2019 09:44 | Değiştirme Tarihi: 04.10.2019 09:44

Dönemin en popüler sosyal medya uygulamalarından Instagram, kullanış yönünden Facebook Messenger'a benzeyen uygulaması Threads'ı duyurdu. Peki Threads ile neler yapılabiliyor?

Instagram, özellikle popüler uygulamalardaki özellikleri kendine entegre etmesiyle birlikte, kullanıcı sayısında büyük artış göstermişti. Buna örnek olarak, 'story' yani hikaye paylaşma eklentisini gösterebiliriz. Instagram, bu hamlesiyle, o dönem fırtınalar estiren Snapchat'i neredeyse bitirme notkasına getirmişti. 

Instagram şimdi ise mesajlaşma özelliğini farklı bir uygulamayla birlikte kullanacak. Facebook ve Messenger'a benzer bir şekilde artık Instagram ve Threads karşımızda olacak. Asıl merak edilen konu ise Threads'in akıbetinin Messenger gibi olup olmayacağı çünkü son dönemlerde Messenger kullanan kişi sayısı düşüşte. 

Webtekno'nun haberine göre Threads uygulamasına ilk girdiğiniz zaman ön kameranız karşınıza çıkacak. Bu da tıpkı Snapchat gibi fotoğraf çekip arkadaşlarınıza anında gönderebilmenize olanak sağlayacak. Ayrıca kullanıcılar Instagram'ın fotoğraf ve video düzenleme özelliklerini de kullanabiliyor. Yani DM'den gönderdiğiniz fotoğraflarla aynı özelliğe sahip olacak. Ayrıca kullanıcılar tek kelimelik durumları emojilerle birlikte paylaşabilecek. Hatta dilerseniz bunları ayarlayıp durumunuzu arkadaşlarınızla otomatik olarak paylaşabilirsiniz. 

Ağustos ayından beri Threads ile ilgili bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyordu. Instagram ile Threads arasındaki en önemli farklılık ise yakın arkadaşlar özelliği. Geçen sene Instagram tarafından yayınlanan bu özellik, hikayelerinizi sadece görmesini istediğiniz insanlarla paylaşabileceğiniz bir liste oluşturuyor. Threads'i ise sadece bu listedeki insanlarla iletişim kurmak için kullanabiliyorsunuz. Eğer bir yakın arkadaş listeniz yoksa, uygulamayı indirirken bir liste oluşturmanız gerekiyor.

Instagram için özel bir mesajlaşma uygulaması yapmak mantıklı olabilir. Zamanında Facebook bunu yaptığında işler onlar için iyi gitmişti. Ayrıca artık insanlar Instagram'ı çevre oluşturmak amacıyla da kullanıyor. Durum böyle olunca çok takipçisi olan insanlar, kendi arkadaşlarıyla özel bir şekilde konuşabilecekleri bir alana sahip olmuş olacaklar. 

Fakat Threads kesinlikle dezavantajlı bir şekilde yarışa başlıyor. Çünkü insanlar hala DM üzerinden mesajlaşmaya devam edebilecek. Bu da bir süre boyunca birçok kullanıcının uygulamayı indirmeye gerek duymayacağı anlamına geliyor. Uygulamanın ilgi çekici bir hal alabilmesi için Instagram'ın belli başlı bazı özelliklerini farklılaştırması gerekecek. Ayrıca yakın arkadaşlar özelliğini kullanan insanların sayısı da tahmin edildiği kadar yüksek rakamlara ulaşamıyor. Birçok insan hala bu özelliği kullanmıyor. Bu da Threads için bir dezavantaj oluşturuyor.

Yani insanların hala Instagram DM kullanmayı tercih etmeleri oldukça muhtemel. Fakat uygulamanın akıbetinin ne olacağını zaman gösterecek. Instagram, uygulama popülerleşecek olursa bir kere daha Snapchat'e zor zamanlar yaşatabilir.