Instagram hesaplarını böyle ele geçiriyorlar! Ahmet Melik Koç anlattı

Sosyal Medya Uzmanı Ahmet Melik Koç, dolandırıcıların Instagram kullanıcılarının hesaplarının ele geçirmek için kullandıkları yöntemlere dikkat çekti.

Yayınlanma Tarihi: 05.11.2021 15:36
Değiştirme Tarihi: 05.11.2021 15:36
Instagram hesaplarını böyle ele geçiriyorlar! Ahmet Melik Koç anlattı

Sosyal Medya Uzmanı Ahmet Melik Koç, son dönemlerde sıkça karşılaştığımız sosyal medya dolandırıcılarına karşı uyardı. “Instagram hikayelerinde denk geldiğimiz ‘şu kadar yatırım ile 5 kat, 10 kat para kazandım’ şeklinde banka dekontu paylaşımlarının bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu biliyor muydunuz?” sorusunu sorarak açıklamalarda bulunan Koç, dolandırıcıların ‘oltalama’ adı verilen bir yöntem kullandığında vurgu yaptı. 

‘TELİF HAKKINI İHLAL ETTİNİZ’ MESAJLARINA İNANMAYIN

Dolandırıcıların ‘oltalama’ taktiğini nasıl kullandığında ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koç şöyle devam etti: “Bu yöntemle ‘Instagram, Telif Hakkı, Support (Destek)’ ismine benzeyen sahte hesaplar açan dolandırıcılar Instagram’da kullanıcıların mesaj kutusuna kimlik ve şifre bilgilerinin ele geçirilmesi üzerine kurulu ‘telif hakkını ihlal ettiniz’ gibi mesajlar yollayarak sahte Instagram giriş ara yüzüne benzeyen bir siteye yönlendiriyorlar. Instagram kullanıcıları bu sahte Instagram giriş paneline girdiğinde hesabından çıkış yaptığını düşünerek tekrar kullanıcı giriş bilgilerini giriyor ve hesabın tüm bilgileri dolandırıcıların eline geçmiş oluyor.  Ve dolandırıcılar çaldıkları hesabın tüm bilgilerini değiştirerek kullanıcının kendi hesabına girişini engelleniyor.”

Haber ile ilgili metin girin!.

ARKADAŞLARINIZDAN YENİ MAĞDURLAR OLUŞTURUYORLAR

Dolandırıcıların ele geçirdikleri hesaplar üzerinden dolandırılan şahsın arkadaşlarını da mağdur ettiğinin altını çizen Koç, “Dolandırıcılar kullanıcının kendi hesabını ele geçirmesinin ardından kullanıcının mesaj geçmişindeki iletişim kurduğu kişilere de oltalama yöntemini çaldıkları hesap üzerinden korku psikolojisi oluşturarak ‘şu sitede hakkınızda olumsuz bir haber var’ şeklinde Instagram ara yüzüne sahip sahte bir giriş sayfasının olduğu linkler yollamaya devam ediyor. Pek çok hesabı bu yöntemle ele geçirip, hesabı çalınan kullanıcının arkadaşlarını da bu tuzağa çekmeye zincirleme bir şekilde devam ediyorlar. Dolandırıcılar Instagram kullanıcıların hesaplarını çaldıktan sonra Instagram hikayesinde bir yatırımdan büyük kazanç sağladığını ve takipçilerinin de kazanmasını istediğini telkin eden ve iletişim numarasının da yer aldığı bir mesaj ile sahte bir banka dekontu paylaşarak ağına düşürdükleri kişilerin paralarını gasp etmeye çalışıyorlar” dedi. 

‘FENOMENDİR’ DEYİP GÜVENMEYİN!

Dolandırıcıların fenomenleri de dolandırabileceğine işaret eden Koç, “Özellikle kamuoyunda bilinen ve Instagram platformunda fenomen haline gelmiş takipçisi ve etkileşimi fazla olan hesapları ele geçirmeyi önceleyen dolandırıcılar bu yöntemle daha çok kişiyi kendi ağlarına düşürmek istiyorlar” diye konuştu. 

TEK BİR TIKLA BÜTÜN DİJİTAL KİMLİĞİNİZ ELE GEÇİRİLEBİLİR

Sosyal medya kullanıcılarının çoğunun aynı parola ve e-posta ile tüm sosyal medya platformlarını kullandığına hatırlatan Koç, şu uyarılarda bulundu: “Böylelikle dolandırıcılar Instagram parolasını ele geçirdiği kullanıcının diğer sosyal medya hesaplarını, e-posta adresini ele geçirebilir. Hesabınızın ayarlar, güvenlik kısmından ikili doğrulamayı mutlaka açın bu hesabınızın bilgilerin birinin eline geçtiğinde giriş yaptığında size sms kodu gelmesini sağlar bu şekilde gelen sms kodunu bilmediği için hesabınıza giriş yapamaz. Hesabınız çalınırsa diğer hesaplarda kullandığınız şifre aynı ise değiştirmeyi unutmayın.”

İlgili Sayfalar: Teknoloji