İnanılması güç olay: iPhone ve iPad almak için böbreğini satan genç yatalak kaldı

Daha önce sosyal medyada esprisi yapılan olay gerçek oldu. Kendine iPhone ve iPad almak isteyip böbreğini satan bir genç, yatalak kaldı. Çin'de yaşadığı belirtilen gencin, böbrek yetmezliği nedeniyle ömür boyu yatağa mahkum olacağı ifade edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2020 17:10
Değiştirme Tarihi: 16.11.2020 17:15
İnanılması güç olay: iPhone ve iPad almak için böbreğini satan genç yatalak kaldı

Çinli yoksul bir ailenin evladı olan Wang Shangkun, 17 yaşındayken iPhone alabilmek için böbreğini satmaya karar verdi. Böbreğini satabilmek için internetten araştırma yapan Shangkun, bu konuyla ilgili iletişim kurmayı başardı ve merdiven altı diye tabir edilen yasadışı bir operasyon ile 3 bin dolara böbreğini sattı. Ancak gencin hayali kâbusla sonuçlandı. Shangkun, artık ömrünün sonuna kadar yatağa mahkum...

Webtekno'da yer alan habere göre, Wang Shangkun 3 bin dolarıyla o dönem popüler olan bir iPhone 4, bir de iPad 2 aldı. 

Ailesi, bu ürünleri görünce büyük şaşkınlık yaşayıp, nereden aldığını öğrenmek için büyük baskı kurdular Wang Shangkun'a. O da sonunda itirafta bulunarak 'Böbreğimi sattım aldım' dedi. Ailesi, duydukları karşısında büyük şok yaşamıştı. 

Bu olaylar yaşanalı aradan 3 yıl geçti ve Wang Shangkun artık 20 yaşında. Ancak ameliyat sonrası bakım eksikleri ve böbrek ameliyatının verdiği hasarlar, onun hayatını doğrudan etkiledi. Büyük bir enfeksiyonla karşı karşıya kalan gencin, sağlam olan diğer böbreği de çalışmaz hale geldi. Artık her gün diyalize girmek zorunda kalan gencin ne kadar ömrü kaldığı, şu an için bilinmiyor.

Bu arada, yaşanan olay yetkili kurumlar tarafından da soruşturma konusu oldu. Gencin irtibata geçtiği kişileri tespit eden kolluk kuvvetleri, aralarında cerrahların da olduğu 9 kişiyi tutukladılar. Bu 9 kişiden 5’i, doğrudan organ satışı yapmakla suçlandı. İşin daha da ilginç yanı ise mahkeme, olay sonucunda Shangkun ve ailesine 300 bin dolar tazminat ödenmesine karar verdi.