İçişleri Bakanlığı 'Online satışlar yasaklanacak mı?' sorusuyla ilgili açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, tam kapanma nedeniyle marketlerde bazı ürünlerin satışına yönelik kısıtlamaya dair açıklama yaptı. Online alışverişlerle ilgili bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını söyleyen Çataklı ayrıca 6 milyon 385 bin çalışma muafiyeti izin belgesi düzenlendiğini söyledi. Açıklama öncesi 'online alışverişler yasaklanacak mı?' sorusunun cevabı merak ediliyordu. 

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2021 13:08
Değiştirme Tarihi: 04.05.2021 13:08
İçişleri Bakanlığı 'Online satışlar yasaklanacak mı?' sorusuyla ilgili açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı marketlerle ilgili yeni bir genelge yayınlayarak, bazı ürünlerin satılmayacağını açıklamıştı. 7 Mayıs'ta başlayacak bu yasaklarla ilgili 81 ilin valiliğine 'Market tedbirleri' başlıklı yazı gönderilirken, sosyal medya başta olmak üzere akıllarda da bazı sorular belirdi. 

İçişleri Bakanı Sözcüsü İsmail Çataklı, konuyla ilgili açıklamada bulundu. 

ONLİNE ALIŞVERİŞ YASAKLANACAK MI?

Açıklamasında online alışveriş konusuna da değinen Çataklı, online alışverişin yasak olup olmayacağı meselesine netlik kazandırdı. 

Çataklı, ''Bu süreç canlı bir süreç. Tam kapanma dönemindeki süreçte yaptığımız düzenlemeler, nelerin satılıp satılamayacağı, nerelerin kapanıp kapanmayacağı, cumartesi - pazarın aynısı tam kapanma sürecine yansımış oldu. Gıda, temel ihtiyaçlar başta olmak üzere belirledik. Bu dinamik süreç. Yeni ihtiyaçlar karşısında yeni tedbirler almamız gerekiyor. Marketler de yeni bir süreç. Yeni bir genelge yayınladık. Hangi ürünlerin alınıp satılabileceğini belirledik. Minimum yoğunluk temel amaç. Online satışlara gelince amacımız kalabalıkları bir araya getirmemek. Online alışverişlerle ilgili durum söz konusu değil'' dedi.

MARKETLERDE HANGİ ÜRÜNLER SATILACAK HANGİLERİ SATILMAYACAK?

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri satılabilecek. Parfüm ve kozmetik ürünleri ise satılamayacak.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.