Fırat Çeçen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi şantiyesini ziyaret etti

IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, inşaatını üstlendikleri Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi’ni yerinde incelemelerde bulunmak üzere ziyaret etti. Sahada projenin ilerleyişi hakkında bilgi alan Fırat Çeçen, şantiye ekibi ve mühendislerle bir araya geldi.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2022 11:56
Değiştirme Tarihi: 04.06.2022 11:56
Fırat Çeçen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi şantiyesini ziyaret etti

Tamamlandığında dünyanın tuz yapılarındaki en büyüğü olacak Aksaray'ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi projesinde, yerin yaklaşık bin 500 metre altına iniliyor ve tuzun eritilmesiyle oluşturulan mağaralarda doğal gaz depolanıyor.

5,2 milyar m³ doğalgaz depolanacak

Temel amacı Tuz Gölü yakınındaki 40 mağarada tuz rezervlerinin, tatlı su ile eritilerek yerine 5,2 milyar m³ doğalgaz depolanması olan proje, son yıllarda enerji alanında imza atılan Türkiye’deki en önemli yatırımlardan biridir. 

Proje kapsamında, Hirfanlı Barajı’ndan su alma yapısı ile alınan tatlı su, pompa istasyonu ile mağaralara gönderilecek ve mağaralardaki çözünme işleminden sonra oluşan tuzlu su, CTP borular ile tekrar pompa istasyonuna iletilerek buradan Tuz Gölü’ne deşarj edilecektir.

Proje kapsamında kompresör binası, atık arıtma binası, elektrik binaları, hava şaftı, depolama tankları, yeraltı boru hatları ve proses boruları gibi gerekli tüm yer üstü ve yer altı tesislerinin yapımı için gerekli 
elektrik, mekanik, statik, altyapı ve mimari projeler yer almaktadır.

Proje tamamlandığında mevcut yer altı depolama tesisleri ve tamamlanan ek tesislerde, 2023'e kadar Türkiye'nin toplam gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 10'una karşılık gelecek oranda gaz depolanması planlanmaktadır.

İlgili Sayfalar: Teknoloji