Facebook, Twitch'e rakip oluyor!

Facebook, Twitch'e rakip oluyor!
Yayınlanma Tarihi: 15.03.2019 21:18 | Değiştirme Tarihi: 15.03.2019 21:29

Twitch’teki oyuncuları kendine çekmek isteyen Facebook atağa kalktı.

Yıllar önce YouTube’da oyun videoları yayınlayarak popülerlik kazanan yüzlerce fenomen bulunuyor. Bu kanallarda oyun videolarının yerini artık vlog ve meydan okuma gibi içerikler alırken, oyuncuların vazgeçilmez bir platformu var.

Evet, Twitch’den bahsediyoruz. Oyuncuların yayın yaparak milyonlarca kişiye ulaştığı Twitch’e, YouTube Gaming ile bir rakip gelmişti. Facebook Gaming ile oyuncuların yayın yapabileceği platformlara bir yenisi daha eklendi.

Facebook’un yeni oyun sekmesi: Facebook Gaming

Tahmin edebileceğiniz gibi Facebook Gaming ayrı bir uygulama değil, YouTube ile benzer şekilde platform içerisine eklenen yeni bir sekme. Bu yeni sekmenin temel amacı geçtiğimiz yıl kullanıma sunulan ve Facebook’taki videolu oyun içeriklerini bünyesinde bulunduran Fb.gg’nin etkileşimini artırmak.

Twitch’teki oyuncuları kendine çekmek isteyen Facebook bağışlardan daha düşük komisyon almak gibi avantajlar sunuyor. Facebook’ta oyun sekmesine tıklayan kullanıcılar haber kaynağında o anda yapılan yayınları, daha önce yayınlanmış videoları ve takip ettikleri oyun gruplarını kolayca görüntüleyebiliyor.

Facebook Gaming

Tabi, yayıncıların geçiş yapması hiç kolay değil. Milyonlarca izleyicisi olan bir yayıncının Twitch’den vazgeçerek Facebook Gaming’e geçiş yapabilmesi için sosyal medya devinin yayıncılara büyük garantiler vermesi gerekiyor.

Son olarak fb.gg üzerinde 700 milyona yakın kişinin oyun oynadığı, oyun videolarını izlediği veya oyun grupları ile iletişim halinde olduğu belirtiliyor. (shiftdelete)