Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram birleşebilir

Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram birleşebilir
Yayınlanma Tarihi: 26.01.2019 19:49 | Değiştirme Tarihi: 26.01.2019 19:49

Ortaya atılan iddialara göre Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram uygulamalarını tek bir platform altında toplamayı planlıyor.

Halen dünyanın en yaygın kullanılan anında sosyal medya uygulamaları arasında Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram yer alıyor. Farklı amaçlara hizmet etseler de bütün bu uygulamalar Facebook çatısı altında yer alıyor. Kamuoyunda dolaşan bir iddiaya göre bu üç uygulama tek bir platform altında birleşecek.

İddianın merkezinde ise Facebook'un kurucusu ve halen CEO'su olan Mark Zuckerberg yer alıyor. Zuckerberg bu üç uygulamayı tek bir platform altında birleştirecek. İddialara göre bu birleşme 2020 yılı başında olacak. Bu birleşme ile örneğin bir WhatsApp kullanıcısı Facebook kullanıcısına mesaj gönderebilecek ya da tam tersi de mümkün olacak.

Ayrıca, yine aynı kaynaklara göre Zuckerberg, tüm platformalardaki mesajlara uçtan uca şifreleme sistemini getirmeyi zorunlu hale getirecek. Böylece iki kişi arasındaki ya da gruplardaki mesajların, sohbetlerin katılımcıları hariç başka kişilerin mesajları görmesi engellenecek. Uçtan uca şifreleme, şu anda sadece WhatsApp'ta kullanılıyor.

Konuyla ilgili Facebook'tan yapılan açıklamada, "Yapabildiğimiz en iyi mesajlaşma deneyimini oluşturmak istiyoruz ve insanlar mesajlarının hızlı, basit, güvenilir ve özel olmasını istiyor. Daha çok mesajlaşma ürünümüze uçtan uca şifrelemeyi getirmek için çalışıyoruz ve insanların aile ve arkadaşlarına ağlar üzerinden daha rahat ulaşmasını düşünüyoruz." ifadelerine yer verildi.