Facebook kurucu ortağı, Zuckerberg’i suçladı!

Geçen yıldan bu yana çıkan skandallarla gündeme gelen Facebook için şirketin kurucu ortağından dikkat çekici bir açıklama geldi. Facebook kurucu ortağı Chris Hughes, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 10.05.2019 12:29
Değiştirme Tarihi: 10.05.2019 12:29
Facebook kurucu ortağı, Zuckerberg’i suçladı!

Facebook kurucu ortağı: Facebook; Instagram ve WhatsApp’ı almamalıydı

Facebook kurucu ortağı Chris Hughes, The New York Times’ta kaleme aldığı bir yazıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Zuckerberg’in elinde çok fazla güç olduğuna dikkat çeken Hughes, buna bir önlem alınması gerektiğini söyledi. Kurucu ortak, aynı zamanda Zuckerberg’in kendisini sorgulamayan bir ekiple çalıştığının ve bunun şirkete zarar verdiğinin altını çizdi.

Hughes’a göre Zuckerberg, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı denetlemenin yanında Facebook yönetim kurulundaki oyların da yüzde 60’ını kontrol ediyor. Bu da tekelleşmenin en somut örneği.

Kurucu ortak aynı zamanda şirketin dağıtılması ve hükümetin bu kontrol edilemeyen gücü durdurması gerektiğini de iddia etti. Hughes yazısında Federal Ticaret Komisyonu’nun Instagram ve WhatsApp’ı, Facebook’un satın almasına izin vermesini bir hata olarak değerlendirdi.

Hughes’a cevap da gecikmedi. Facebook’un küresel ilişkiler ve iletişim başkan yardımcısı Nick Clegg e-posta üzerinden bir bildiri yayınladı. Clegg, Facebook’un başarısındaki en önemli payın hesap verebilirlik olduğunu söyledi.

Bu arada Facebook kurucu ortağı Chris Hughes’in 2007 yılında şirketten ayrıldığını hatırlatalım.