Facebook, hayatın daha ucuz olduğu yerlere taşınan çalışanlarından maaş kesecek

Facebook'un CEO'su olan Mark Zuckerberg, Silikon Vadisi yakınlarında otururken, başka muhitlere taşınan çalışanlarından maaş kesintisi yapacak. Facebook çalışanlarının yüzde 50'sinin önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde uzaktan çalışabileceğini söyleyen Zuckerberg, uzaktan çalışma modelinin daha artıralacağının altını çizdi. Zuckerberg'in bu kararı tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Yayınlanma Tarihi: 22.05.2020 10:14
Değiştirme Tarihi: 22.05.2020 11:46
Facebook, hayatın daha ucuz olduğu yerlere taşınan çalışanlarından maaş kesecek

Koronavirüs salgını sonrası birçok büyük şirket çalışanlarını eve yolladı. Yürütebilenler işlerini evlerinden devam ettiriyor uzun süredir. Bazı şirketler ise, koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan bu durumu kalıcı hale getirmeyi de düşünüyor. Facebook da bir süredir evden çalışma modelini sürdürüyor. Ancak son yaşanan olay, herkesi şaşırtmış durumda. Facebook'un kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg, çalışanlarına seslendiği bir videoda, hayatın ve kiraların daha ucuz olduğu yerlere taşınan çalışanlarının maaşlarından kesinti yapacaklarını ifade etti. 

CNBC'nin haberine göre taşındığını söylemeyen şirket çalışanlarının tespit edilmesi halinde de dikkat çeken yaptırımların uygulanacağı ifade edildi. 

Vergi açısından bunun gerekli olduğunu söyleyen Zuckerberg, 'Maaşları yaşadığınız ve bulunduğunuz yerlere göre ayarlayacağız' dedi ve dürüst olmayanları 'ciddi sonuçları olacak' diyerek uyardı. 

Şu anda çalışanların 95'i evde olan Facebook'ta, şirketin yüzde 50'si ofisteki kadar verimli halde işlerini yürütebiliyor.