Facebook canlı yayınları kısıtlıyor!

Facebook canlı yayınları kısıtlıyor!
Yayınlanma Tarihi: 15.05.2019 12:28 | Değiştirme Tarihi: 15.05.2019 12:28

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Yeni Zelanda saldırısının ardından önemli bir karar alan Facebook canlı yayınlarda bir takım kısıtlamalara gidileceğini açıkladı. Buna göre şirket, buna benzer bir saldırı durumunda hızla aksiyon alabilecek.

Facebook canlı yayınlarda değişikliğe gidiyor

Facebook’un Blog sayfasında yayınlanan rapora göre şirket, “Live Strike” adlı bir politika sergileyecek. Bu sayede topluluk kurallarını ihlal ettiği tespit edilen ve uyarılan kullanıcılar bir süre boyunca canlı yayın yapamayacaklar.

Ayrıca bu kullanıcılar, başka bir sitede canlı yayın yapıyor olsalar dahi bu canlı yayını Facebook üzerinden paylaşamayacak ve duyuramayacaklar. Bunun verimli çalışması için yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan Facebook, sistemin yakın zaman içerisinde tüm kullanıcılar için kullanımda olacağını belirtti.

Bu kuralların sadece terör destekçileri için olmadığını belirten Facebook, kuraldan “Tehlikeli Bireyler ve Kuruluşlar” listesinde yer alan herkesin etkileneceğini belirtti. Buna göre kara listede olan Milo Yiannopoulos, Paul Nehlen ve Alex Jones gibi aşırı sağcı isimler de Facebook üzerinden canlı yayın yapamayacaklar.

Facebook yetkililerinden Guy Rosen yaptığı açıklamada: “Hedefimiz, insanların güzel bir şekilde canlı yayını kullanmaları. Bu esnada canlı yayın üzerindeki kötüye kullanım riskini en aza indirmek için çok çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rosen’a göre bu kısıtlamalar ileride Facebook’un diğer alanlarına da yansıyabilir. Buna göre Facebook, tehlikeli gördüğü kişilerin fotoğraf paylaşmasını, beğeni yapmasını kısıtlayabilir.