Et işareti nasıl yapılır?

Bilgisayarda laptopta ya da cep telefonunda olsun, bir şekilde et işaretini kullanmaktayız. Ancak bunu yapamayıp öğrenmek isteyen de çok sayıda insan bulunmaktadır. Klavyede et işareti yapmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. İşte et işaretinin, yani bu sembolün yapılışını bilgisayarda, apple cihazlarda nasıl olduğunu aktaracağız. Peki bilgisayar klavyesiyle et işareti nasıl yapılır? 

Yayınlanma Tarihi: 09.09.2021 12:36
Değiştirme Tarihi: 09.09.2021 12:39
Et işareti nasıl yapılır?

Et işareti yapılışı pek çok kişi tarafından internet üzerinde aratılmaktadır. Genellikle mail adreslerimizi yazarken kullandığımız et işareti nasıl yapılır? İşte yanıtı

Teknolojinin hayatımızda yer almasıyla birlikte emoji olarak adlandırılan ifadeler de çoğalarak arttı. Yeni noktalama işaretleri kapsamında sıklıkla kullandığımız bu işaretler içerisinde et işareti de yer almaktadır. Ancak klavyede, telefonda ve apple cihazlarda et işareti yapmanın yolları merak edilmektedir. 

ET İŞARETİ NASIL YAPILIR?

Klavyede et işareti nasıl yapılır sorusunun basit ve kolay yöntemleri bulunmaktadır. Bunu da birkaç adımda kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz. İşte klavyede et işareti yapmanın yolları

Klavyede et işareti yapmanın 1. yolu

Dünya genelinde F ve Q olmak üzere iki klavye kullanılmaktadır. İkisinde de et işareti yapmak bir hayli kolaydır. Q klavyede et işareti yapmak için ilk yol 'Alt Gr + Q' kombinasyonudur. Klavyenizdeki bu iki tuşa aynı anda bastığınız takdirde et işaretini yapmış olacaksınız. Bu et işaretinin kısayoludur.

Haber ile ilgili metin girin!.

Et işareti yapmanın kolay yolu 2. seçenek

Et işareti yapmak için klavyede ikinci bir seçenek daha mevcuttur. Bunun için de şunu yapmanız gerekecek sırasıyla. Önce ALT tuşuna basılır, ardından 6 ve 4 tuşlarına basılır. Yani 'ALT+64' kısayolu ile et işaretini yapmış olursunuz

Haber ile ilgili metin girin!.

Et işareti yapmanın 3. yolu

Klavyenizde et işareti yapmanın bir başka yöntemi daha var. Et işareti yapmanın kısa yolu olarak da nitelendirebileceğimiz bu yöntemde klavyenizde öncelikle CTRL ve ALT tuşlarına basmalısınız. Sonrasında da Q harfine basarak et işaretini yapmış olursunuz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

F KLAVYEDE ET İŞARETİ NASIL YAPILIR?

Dünya genelinde Q klavye dışında F klavyenin de kullanıldığını belirtmiştik. Et işareti F klavyede de benzer şekilde yapılmaktadır. Yani sırasıyla Alt Gr + F tuşlarına bastıktan sonra et işareti yapılabilmektedir.

F klavyede ET işareti yaparken Q'dakine benzer diğer adımlar da takip edilebilir. Yani Alt+64 tuşlarına basarak ya da CTRL+ALT+F kombinasyonu sonrası işaretine basılarak ET işareti yapılabilmektedir. 

ET İŞARETİ NASIL YAPILIR MAC

Et işareti yapılışı Mac yani Apple cihazlarda farkılılık göstermektedir. Bu nedenle, apple kullanıcıları et işareti nasıl yapılır Mac sorusunu internet üzerinde sıkça aratmaktadır. Basit gibi görünse de ilk kez Apple cihaz kullananlarda et işareti yapılışı zorlamaktadır. 

Mac et işareti yapmak için “alt (option) + Q” kombinasyonunu kullanmak gerekmektedir. Yani normal bilgisayarlardaki ALT GR + Q tuşlarının karşılığı macte “alt (option) + Q” şeklindedir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

ET İŞARETİ NEDİR? TARİHÇESİ 

Et işaretinin nasıl yapıldığını aktardığımız yazımızda, bu işaretin nasıl ortaya çıktığını ve ne anlama geldiğini de ele alalım. Telaffuzu 'et' şeklinde yapılan ve kuyruklu a demek olan işaretinin kullanım alanı genellikle mail adresleridir. İnternet ortamının en çok kullanılan sembolleri arasında yer alan et işaretinin ilk olarak 1674 yılında, İsveç'teki bir mahkemede 'Fransızca'dki 'â' harfi yerine şeklinde kullandılığı aktarılmaktadır. 

ET İŞARETİ TELEFONDA NE İŞE YARAR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Genellikle mail adreslerinde uzantılar için kullanılan et işareti, günümüzde bir kişiyi etiketlemek için Twitter olsun Instagram olsun Whatsapp olsun kullanılmaktadır. Yani işaretine bastığımızda bir arkadaşımızı bir videonun altına bir konuşmaya ya da herhangi bir paylaşımın altına etiketleyebilmekteyiz.

Menuler: 818 821 591 624 625 620 626 621 93 838 842 825 820 817