Google'dan Emmy Noether doodle'ı

Google bu kez Emmy Noether'ı doodle yaptı. Emmy Noether'ın 133. doğum yılını unutmayan teknoloji devi yine dikkat çekmeyi başardı.

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2015 13:57
Değiştirme Tarihi: 23.03.2015 13:57
Google'dan Emmy Noether doodle'ı

Google bu kez Emmy Noether'ı doodle yaptı. Emmy Noether'ın 133. doğum yılını unutmayan teknoloji devi yine dikkat çekmeyi başardı.Google, Emmy Noether'ın 133. doğum yılı nedeniyle doodle oluşturdu. Emmy Noether, yüksek matematikçi ve teorik fizikçidir modern cebire önemli katkıları vardır. Babası Max Norther de matematikçidir ve cebirsel geometride bazı teoremleri ile tanınmaktadır.Google önemli günlerde oluşturduğu Doodle’da bugün Emmy Noether anıldı. Emmy Noether, 23 Mart 1882'de Almanya'nın Erlangen şehrinde doğmuştu.

 

 

Emmy Noether kimdir?

1882 yılında Almanya’da doğdu annesi zengin bir ailenin kızıydı.1933 yılında , yahudi olduğu için Naziler tarafından sürgün edildi. Nazilerin elinden kurtulmayı, başardı ve Amerika’da Bryn Mawr College’ de kısa bir süre profesörlük yaptı. 1935 yılında kanser olup öldü. Emmy Noether, Avrupa da üniversiteye giden ilk kadın olmuştur. Bunu başarmak için kişilerle ve kurallarla mücadele etmiş, akademik hayata başlamak için Hilbert’ten destek almıştır.2. Dünya Savaşı’ndan sonra Nazilerin yaptıklarının özrü olarak emmy onurlandırmak için ,Erlangen üniversitesi, matematik alanında uzman bir Gymnasivm’a Noether adını vermiştir.Sonja Kowalewsky'den 30 yıl sonra doğan Emmy Noether'in modern soyut bilime katkılarını anlatmak için daha bilimsel bir yazı çerçevesi gerekir. Babası Max Noether (1844-1921) Almanya'da yaşamış, cebirsel fonksiyonlar teorisi, cebirsel geometride sayısız teoremleri ile tanınmış bir matemakçidir. Erlangen'de doğan kızı Emmy Noether, önce Göttingen'de profesör olmuş, modern cebire önemli katkılarda bulunarak sayısız öğrenciler yetiştirmiştir.Emmy Noether, topoloji ve ideal teorileri ve Galois teorisinin modern takdimi üzerindeki araştırmaları ile adını dünyaya duyurdu. 1933'de Yahudi olduğu için Alman Nazizmi'nden kaçmak zorunda kalarak, ABD'ye göç etti. Emmy Noether yine orada önemli bir kolej olan Bryn Mawr College'de profesörlüğe başladı. O da, oldukça genç ölmüştür. Daha uzun yaşasaydı matematik çok şeyler kazanacaktı.Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, özel günler için özel Doodle'lar hazırlamaya devam ediyor. Bugün de Emmy Noether için  bir doodle hazırladı. Peki Doodle nedir? Arama motoru Google bazı özel günlerde, ülkelere göre değişiklik gösterebilen farklı Google logosu tasarımları yapar. İşte bu özel günlerde tasarlanan Google logolarına "Doodle" denir.Ülkelere göre değişik doodle’lar tasarlayan Google, bütün dünyayı ilgilendiren logolar da yayınlayabiliyor. Tıpkı en son kardan adam temalı ve hareketli 'Kış Gündönümü' doodle’ı gibi.1999’dan beri Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından ana sayfayı renklendirmek ve ilgi çekmek için kullanılan doodle’lar tüm dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere yer verilmektedir. 11 Kasım 2014 Salı günü de Google Yeşilçam’ın ünlü komedyeni Kemal Sunal için jest yamış ve hazırladığı doodle ile dikkat çekmişti.Doodle: (Kelime anlamı)Karalama, gelişigüzel yazma veya çizmeKaralamak doodlebug maden damarlarını aramakta kullanılan herhangi bir cihazUçan bomba.Karalamak, dalgın dalgın şekiller çizmek; gayda çalmakKuruluşundan, şu ana kadar Google tarafından hazırlanan bütün doodle’ları görmek için http://www.google.com/doodles adresini ziyaret edebilirisiniz.Google, hazırladığı bu Doodle'lar ile önemli gün ve haftaları kullanıcılarına hatırlatmayı amaçlıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde ressam ve sanat kuramcısı Wassily Kandinsky için özel bir Doodle hazırlamıştı.