Ekrandan okuyorsanız dikkat!

Ekrandan okuyorsanız dikkat!
Yayınlanma Tarihi: 12.05.2016 13:39 | Değiştirme Tarihi: 12.05.2016 13:39

Bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarından okumak düşünme şeklinize zarar verebilir.

Eğer biraz ekranlara bakmaktan uzak durayım diyorsanız, araştırmalar da bu düşüncenizi destekliyor. Dartmouth Koleji araştırmacıları okumak için tablet, ekitap, akıllı telefon ve bilgisayar kullananların sabit detaylara, konunun tamamına olduğundan daha çok dikkat ettiklerini buldular. Araştırmaya göre aşırı teknoloji kullanımı soyut düşünce biçimini etkiliyor.

Araştırma 300’den fazla yaşları 20 ile 24 arası katılımcıyla, okuduklarını anlama ve hatırlama düzeylerinin okuma şekilleriyle bağlantısı üzerinde yapıldı. Koşulları eşitleyebilmek adına verilen yazıların aynı boyutta ve fontta olmasına dikkat edildi. Araştırmadan önce yapılan bir testle katılımcıların düşünme alışkanlıkları; somut düşünürler, soyut düşünürler, mantık ağırlıklı vs belirlendi. Dört testten birinde araştırmacılar katılımcılara okudukları yazı üzerine sınav yaptılar. Soyut, karakterlerin yaptıklarının arkasındaki neden ve somut, karakterlerin giydiği kıyafetin rengi, gibi sorulardan oluşan testin sonuçları şaşırtıcıydı.

Kağıttan okuyan katılımcıların %66’sı soyut soruları doğru bilirken, dijitalden okuyan katılımcılar sadece%48’ini doğru bildi. Somut sorularda ise sonuçlar tam tersineydi, kâğıttan okuyanlar %58, dijitalden okuyanlar %73 doğru cevap verdi. Araştırma komitesinin başı Kaufman yapılan tüm testlerde bu somut-soyut ayrımının aynı sonuçları verdiğine dikkat çekti.

Sonuçlar, her gün kullandığımız teknolojik aletlerin beynimizin işleyişini ne kadar etkilediğine dikkat çeker yönde.  Soyut düşünce şekli empati ve yaratıcılığa da bağlı olduğu için sonuçlar iki okuma şeklini dengelememiz gerektiğine işaret ediyor. Hem somut hem soyut düşünce şeklini desteklemek adına dijital ve kağıt okuma alışkanlıklarını dengelemeye başlamaktan bir zarar gelmez gibi görünüyor.