e-Devlet istenmeyen sms, aramalar, mesajlar nasıl engellenir? İYS nedir, nasıl kullanılır

Ticaret Bakanlığı istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramaları ortadan kaldırabilmek ve ortaya çıkan rahatsızlığı engellemek için dikkat çeken bir uygulamayı vatandaşların kullanımına sundu. İleti Yönetim Sistemi (İYS) adı verilen bu uygulama ile istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar engellenebilecek. Peki sosyal medyada da gündem olan İYS nedir? İletim Yönetim Sistemi nasıl kullanılır, nasıl kayıt yapılır? İstenmeyen aramalar, SMS ve e-postalar nasıl engellenir? İşte e-Devlet istenmeyen sms ve aramaları engelleme yöntemi. 

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2021 11:27
Değiştirme Tarihi: 09.01.2021 11:27
e-Devlet istenmeyen sms, aramalar, mesajlar nasıl engellenir? İYS nedir, nasıl kullanılır

Hepimizin telefonuna istemediğimiz yerlerden mesajlar ve aramalar yapılmakta. Ticaret Bakanlığı, pek çok kişinin işine yarayacak bir uygulamayı hayata geçirerek bu mesajları, aramaları ve e-postaları engelememize yarayacak. İleti Yönetim Sistemi yani İYS adı verilen bu uygulama ile https://vatandas.iys.org.tr/ adresine giriş yaparak bu yönde işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. 

E-DEVLET İSTENMEYEN ARAMALAR, MESAJLAR VE E-POSTALAR NASIL ENGELLENİR?

İleti Yönetim Sistemi'nin hayata geçmesiyle birlikte vatandaşlar SMS ve aramaların nasıl iptal edileceğini merak etmeye başladı. İnternet kullanıcıları arama motorunda 'İYS nasıl kullanılıyor? e-devlet iys kayıt nasıl yapılır, sesli aramalar nasıl iptal edilir? gibi soruların yanıtlarını aramaya başlamadı. 

SMS ve arama iptali için e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz. e-Devlet üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Sisteme girip "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi"ni aratın. 

"Yeni İletişim Adresi Ekle" kısmından telefon numaranızı veya e-Posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Burada da Aydınlatma Metni`ni okuyup onaylamanız gerekiyor. e-Devlet üzerinden tek tek onaylarınızı inceleyip düzenleyebilirsiniz.

İYS NEDİR, NASIL KULLANILIR, NE İŞE YARAR?

İYS uygulaması, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine imkan tanıyan sistemdir. Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla çağrı merkezi üzerinden arama, SMS, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyor.

İleti Yönetim Sistemi`nin internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan sayfada öncelikle "Vatandaş Girişi" kısmına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra açılan sayfada telefon numaranızı ekleyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Buraya numaranızı ve gelen doğrulama kodunu girmelisiniz.

Bir sonraki sayfada ise "Aydınlatma Metni" çıkıyor. Bunu okuduktan sonra, "Okudum, anladım" kutusunu işaretlemelisiniz. Size elektronik ileti gönderme iznine sahip firmaları tek tek inceleyebilirsiniz. Mesaj ve arama iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti kapsamına giren iletiler neler?

Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, Akıllı ses kaydedici sistemler, Elektronik posta Kısa mesaj hizmetidir