Düşünceleri konuşturan icat

Düşünceleri konuşturan icat
Yayınlanma Tarihi: 12.05.2016 15:20 | Değiştirme Tarihi: 12.05.2016 15:20

“Düşünceyi konuşturmak” teknolojisi beyin dalgalarını okuyarak konuşamayanların dili oluyor.

Emotiv’in geliştirdiği bir çeşit kulaklık ve Smartstones uygulaması milyonlarca konuşma zorluğu çeken ve konuşamayan insanın çaresi oldu.

:prose uygulaması belli hareket ve jestlerle kelime ve cümleleri eşleştirerek, aynen işaret dili gibi konuşamayanların dili oluyor. Mesela, su demek için yuvarlak çizerken, istiyorum demek için çizgi hareketi yapılan uygulama sesli olarak “su istiyorum” diyor. Komutlar kişiye göre ayarlanabildiği için üzerinde yapılabilecekler sınırsız.

Özellikle motor nöron hastalıkları, ileri otizm, beyin inmesi ve omuriliği hasarları gibi, konuşmayı zorlaştıran kondisyonlarda çok umut vadeden buluş. Parkinson ve ALS gibi motor kabiliyetini sınırlayan hastalıklar için Emotiv kulaklık kullanılabiliyor.

Emotiv, :prose ile kullanıldığında kullanıcının sadece yapmak istediği hareketi düşünmesi yetiyor. Kulaklık beyin dalgalarını okuyarak bluetooth aracılığıyla uygulamaya sinyalleri iletiyor ve uygulama yapmak istenen komutu seslendiriyor. Kullanıcılar aynı uygulama aracılığıyla mesaj da yollayabiliyorlar.

Sistemi öğrenmenin çok kolay olduğu ve ucuz da sayılabileceği tanıtımda duyurulan bilgiler arasında. Bu teknolojileri göz hareketi kontrol eden veya Stephen Hawking’in kullandığı yanak-hareketi konuşma bireştiricisiyle bir arada düşünecek olursak, gelecek vücuduna “hapis” yaşamak zorunda olan insanlar için biraz daha parlak gözükmeye başlıyor.