Dünyayı etkileyen internet kesintisinin sebebi belli oldu

Birkaç gün önce meydana gelen ve dünya çapında milyonlarca kişinin etkilendiği internet erişim sorununun sebebi belli oldu. Yapılan açıklamaya göre, 8 Haziran Salı günü yaşanan dünya çapındaki internet kesintisine 'tek' kişi yol açtı. Aldığı hizmetteki ayarları değiştiren bu kullanıcı, servisin uydudaki hatasını tetikledi ve internet ağının yüzde 85'ini etkileyen kesintinin sebebi oldu. 

Yayınlanma Tarihi: 10.06.2021 14:09
Değiştirme Tarihi: 10.06.2021 14:09
Dünyayı etkileyen internet kesintisinin sebebi belli oldu

Aralarında dünya çapında web sitelerin olduğu ve milyonlarla kişiye hizmet veren internet sayfaları, geçici olarak hizmet dışı kaldı. Bu global internet erişim sorununun hangi sebeple olduğu merak ediliyordu. İnternet kazasının ayrıntıları ortaya çıkıyor. 

Webtekno'nun haberine göre, bu kesintiye tek bir kullanıcı yol açtı...

Olay şu şekilde gelişti: İddiaya göre, bulut bilişim hizmetleri sağlayıcı Fastyl'de yaşanan bir sorun, internet ağının yüzde 85'inin etkileyen bir sıkıntıyı tetikledi. Sorun yaşamayan şehirler araında Berlin ve Pekin olsa da, Boston'dan Bogoto'ya, Tokyo'dan da Toronto'ya kadar her yer internet sitelerine erişim sıkıntısını çekti. 

Fastly, bir saat içerisinde sorunu çözerken, yaşananlardan dolayı özür dilemeyi de ihmal etmedi ve sorununun kaynağına dair dikkat çeken bir açıklamaya imza attı.

Fastly'nin açıklamasına göre, dünya çapındaki bu internet sorununa, tek bir müşterisinin ayarları değiştirmesi neden oldu. Bu ayar değişikliği, Mayıs 2021'de yayınlanan bir yazılım güncellemesindeki hatayı tetikledi ve sonrasında bu kesinti yaşandı.

Yaşanan bu kesinti, şirketin hisselerine yüzde 11'lik bir değer artışı olarak geri döndü. Bu artışın nedeni olarak ise, şirketin sorunu hızlı şekilde çözmüş olması gösteriliyor.

Ayrıca kesinti, Fastly'nin sunmuş olduğu hizmetlerin internetin işleyişi açısından ne kadar önemli olduğunu da göstermiş oldu.

İlgili Sayfalar: Teknoloji