Dünyanın en çok bağımlılık yapan bilgisayar oyunları hangileri? İşte çarpıcı araştırmanın sonucu

Clutch adlı blog sitesinin yaptığı araştırmaya göre dünyanın en çok bağımlılık yapan bilgisayar oyunları belli oldu. Milyonlarca kişiyi bilgisayara kilitleyen ve saatlerce bilgisayar başından kalkmalarına engel olan oyunlar hangileri dersiniz? 

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2020 14:10
Değiştirme Tarihi: 13.01.2020 14:10
Dünyanın en çok bağımlılık yapan bilgisayar oyunları hangileri? İşte çarpıcı araştırmanın sonucu

Yaptığı araştırmayı paylaşan Clutch, 1.570 oyun arasından en çok oynanılan 17 oyunu seçti. Tabii ‘En çok oynanan’ kavramı daha sonra ‘En bağımlılık yapan' tanımına dönüştü. Bu dönüşüme karşı çıkmak sanıyoruz mümkün değil; zira en çok oynadığımız oyun bizi en çok kendine bağlayan oyun oluyor.

Elde edilen sonuçlar değerlendirildikten sonra en bağımlılık yapan oyun da ortaya çıktı. Araştırmaya göre Minecraft, aldığı 37,9’luk puanla en çok bağımlılık yapan oyun oldu. Listenin ikinci sırasında ise Minecraft’ı 36 puanla Red Dead Redemption takip etti.

Haber ile ilgili metin girin!.

Araştırmaya katılan her bir katılımcı ‘Greenfield Video Game Addiction Test’in modifiye edilmiş bir versiyonunda aldıkları sonuca göre bir bağımlılık puanı aldı. Ardından en bağımlılık yapan oyunlar ‘En çok oynadığı oyunu seçenlerin bağımlılık puanlarına göre’ seçildi.

Listenin devamında Minecraft ve Red Dead Redemption’u sırasıyla For Honor ve Overwatch takip etti. Hâlâ görmediğinize şaşırmış olabilirsiniz ancak Fortnite listenin alt sıralarında yer aldı. Fortnite’ın bağımlılık puanı 33,9 olarak değerlendirildi. Bir zamanlar popülerliğini yitiren Minecraft’ın yeniden dirildiği de böylelikle kanıt kazandı.