Dünya'daki oksijen miktarı azalıyor!

Dünya'daki oksijen miktarı azalıyor!
Yayınlanma Tarihi: 23.09.2016 12:29 | Değiştirme Tarihi: 23.09.2016 12:29

Bilim insanları korkutan bir keşfe imza attı. Elde edilen bulgulara göre atmosferdeki oksijen seviyesi kayda değer bir şekilde azalıyor!

Princeton Üniversitesi'nde görevli olan bir grup araştırmacının yaptığı araştırmalar sonucunda atmosferin oksijen seviyesinin büyük bir oranda azaldığı fark edildi. Araştırmaya göre bu azalma, oksijenin Dünya atmosferinden ayrılması sonucunda gerçekleşiyor.

Tarihin ilk zamanlarından beri Dünya atmosferinde bulunan oksijen canlıların da yardımıyla suya karışmış ve suyun buharlaşmasıyla yeniden atmosfere yükselmiştir. Senelerdir devam eden bu döngü ancak oksijenin Dünya içerisinde kalmasıyla mümkün olabilir. Peki oksijenin Dünya atmosferinden ayrılmasına neden olan şey ne?

Neden azaldığı bilinmiyor!

Çalışmayı yapan araştırma ekibinin başında olan Daniel Stolper, şimdilik neden oksijen seviyesinin azaldığını bilmediklerini açıkladı. Yaptıkları araştırmalar sonucunda geçtiğimiz 800.000 yıl içerisinde atmosferdeki oksijenin %0.7'sinin azaldığını keşfettiklerini söyleyen araştırmacı, bu oranın uzun vadede atmosferdeki canlılığı tamamen bitirebileceğini söyledi.

Mars'ta yaşanan kayıp gibi olabilir!

Geçtiğimiz aylarda Mars atmosferi üzerinde çalışmalar yapan NASA, Mars'ın zayıf manyetik alanının atmosferdeki gazları koruyamadığı ve eskiden gezegenin atmosferinde bulunan çeşitli gazların Güneş'in etkilerinden ötürü iyonize olarak uzay boşluğuna karıştığını söyledi. Bilim insanları şimdilik bir açıklama yapmadı fakat şahsen aynı olayın gezegenimizde de yaşanıyor olabileceğini düşünüyorum.