Dünya bu görüntünün sırrını çözemiyor!

Bugünlerde internette dolaşan acayip ve bir o kadar da zekice yapılmış optik bir yanılsama var. Bu yanılsama beyninizi kandırıp, renkli bir görüntüye baktığınızı zannettiriyor. Ancak daha yakından bakarsanız, baktığınız fotoğrafın aslında siyah beyaz olduğunu fark edeceksiniz.

Yayınlanma Tarihi: 01.08.2019 11:09
Değiştirme Tarihi: 02.08.2019 12:49
Dünya bu görüntünün sırrını çözemiyor!

Dijital ortam sanatçısı ve yazılım geliştirici Oyvind Kolas‘ın, görsel bir deney şeklinde oluşturduğu ve ‘renk benzeşim ızgarası yanılsaması’ biçiminde adlandırdığı bu yöntem; esasında siyah beyaz olan bir görüntünün üzerine, titiz şekilde renklendirilmiş çizgilerden oluşan bir ızgaranın yerleştirilmesinden meydana geliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kolas, kendi Patreon sayfasında şöyle açıklıyor: “Gri tonlu bir görüntünün üzerinde bindirilen ve fazla doygunluğa sahip olan renkli bir ızgara, gri tonlu hücrelerin sanki renkliymiş gibi algılanmasına yol açıyor.”

Haber ile ilgili metin girin!.

Söz konusu yanılsama, sadece renkli ızgaralar kullanılarak da yapılmamış. Kolas, ızgaraların en iyi etkiyi sunduğunu keşfetse de; bu görsel hileyi oluşturmak için, noktalar ve çizgiler gibi başka alternatif yöntemler de denemiş.

Kaynak: Hürriyet