Drone ile kargo teslimatları başladı

Uzun zamandır, ülkemiz de dahil, dünyanın dört bir yanında insansız hava araçları (dronelar) ile kargo teslimatı konuşuluyordu.

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2019 18:48
Değiştirme Tarihi: 19.10.2019 18:48
Drone ile kargo teslimatları başladı

Hatta PTT Kargo’nun bu yıl içinde teslimatlar yapmayı planladığı da açıklanmıştı. Şimdi, Google bu işe de el attı ve drone ile kargo teslimatları yapmaya başladı.

Google’ın da sahibi olan Alphabet’in Wing ismiyle kurduğu ilk drone ile teslimat yapan firması ABD’de müşterilere hizmet vermeye başladı. Wing ilk aşamada FedEx Express ve Walgreens ile çalışıyor. Bu pilot teslimat sürecinde firmanın ilk müşterilerinden biri olan Walgreens ilaç ve kozmetik işi yapıyor. Wing, bu işler için özel olarak hazırlanmış kanatlı kargo droneları ile teslimat yapıyor.

Drone ile ürün teslimatı firmalara hızın yanısıra prestij de kazandırıyor. Öyle ki, Walgreens, drone yoluyla doğrudan mağazadan müşterinin kapısına teslimat yapan ilk ABD perakendecisi olurken, FedEx de başka bir gönderi ile e-ticaret drone teslimatı yapan ilk lojistik sağlayıcı olacak.

ABD’de drone ile kargo teslimatı yaygınlaşıyor

Wing ayrıca, eyaletin yerel bir perakende firması olan Virginia’s Sugar Magnolia ile de iş birliği içinde. Sugar Magnolia müşterileri, yeni insansız hava araçları aracılığıyla çikolatalar, hediyelikler ve kağıt ürünleri gibi küçük eşyaları bile bu yöntemle hızlıca alabilecekler.

Wing, bu hizmeti verebilmek için ABD Federal Havacılık Kurulu FAA’dan bir Hava Taşıyıcı Belgesi aldı. Ve Wing pilotlarının içinde herhangi bir insan pilot olmadan aynı anda birden fazla uçağı yönetmelerini sağladı.

Drone ile kargo teslimatının ABD’de hizmete girmiş olması yaygınlaşması açısından bir dönüm noktası sayılabilir. Çünkü çok büyük bir pazar var ve hem satıcı hem de lojistik firmalar açısından bu gelişme çok önemli. Bu ayın başlarında, UPS de bir ticari drone teslimat hizmetini yürütmek için FAA onayı aldı. Bu da lojistik tarafında rekabetin kızışacağının ve insansız hava aracı ile teslimatların yaygınlaşacağının bir göstergesi.

Shiftdelete.net