Deniz Şeşen: “Antalya’ya Gelen Turist Sayısında Artış Var!”

Yat turizminin önde gelen isimlerinden olan Şeşen Yat İşletmeciliği Kurucusu Deniz Şeşen, “Antalya’ya gelen turist sayısında artış var! Bu durum, turizm açısından oldukça değerli.” ifadelerinde bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2022 18:40
Değiştirme Tarihi: 16.05.2022 18:40
Deniz Şeşen: “Antalya’ya Gelen Turist Sayısında Artış Var!”

2022 yılının ilk üç ayı içinde Antalya’ya gelen turistler hakkında açıklamalarda bulunan Şeşen, Antalya’ya hava yolu ile gelen turist sayısının 1 milyonu aştığını belirtti. Bu durumun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 147 artış anlamına geldiğini belirten Şeşen, “Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yıkıcı etkilerini 2022 yazında görecek olsak da yine de turizm sektöründe atılan adımlar, turizm açısından çok büyük bir kayba neden olmayacaktır.” İfadelerini kullandı. 

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Suluada’ya yat turları düzenleyen Deniz Şeşen, Antalya’daki turist hareketliliğinin önemli olduğunu belirterek “Türkiye için turizm sektörü çok önemli. Özellikle Antalya’ya çok fazla turist geliyor. Bu durum, ülkeye döviz girmesi anlamına da geldiği için turizm sektörüne yapılan yatırımların özel bir yere sahip olduğunu belirtebiliriz. Rusya-Ukrayna Savaşı, elbette bu konuda çeşitli kaygıların oluşmasına neden oldu.” Dedi.

Antalya’ya önceki dönemlerde bu iki ülkeden gelen turist sayısına da değinen Şeşen “Her şeyden önce Antalya’ya en çok Rus ve Ukraynalılar geliyordu. Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre 1 Ocak-23 Nisan arasında Antalya’ya hava yolu ile gelen turist sayısı 1 milyonu aştı. Veriler, bizlere şunu gösteriyor: Geçen yılın aynı dönemine göre hava yolu ile gelen turist sayısında yüzde 147 oranında bir artış meydana geldi. 2022 yılının ilk 4 ayında şehre hava yolu ile gelen turist sayısı hem 2020 hem de 2021 verilerini geride bıraktı. Veriler, yaz ayında beklentimizin yükselmesini de sağlıyor. Turizm sektöründe atılacak adımlar ile yaz döneminde de çok fazla turistin Antalya ve diğer turistik şehirlere gelebileceğini öngörmek mümkün. Elbette yaz dönemindeki turist hareketliliği, Türkiye’ye döviz girmesi anlamına geldiği için çok önemli. Birçok ülke için turizm sektörü önemli. Fakat Türkiye için sektörün çok daha farklı bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün. Her şeyden önce sektördeki canlılık oldukça fazla. Sektör içerisinde yer alan firmalar, çalışmalarını çok özel bir şekilde sürdürüyor. Her firmanın temel amacı, ülke ekonomisinin turizm sektöründen olumlu anlamda etkilenebilmesini sağlamak.” Sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı. 
 

İlgili Sayfalar: Teknoloji