Çin'in son kararı ardından kripto paralar çakıldı

Lider kripto para birimi Bitcoin, Çin'den gelen regülasyon hamlesiyle 1 saat içerisinde 3 bin dolara yakın değer kaybetti. Bu durum, diğer krito paralara da satış baskısı getirdi  ve piyasada genel bir düşüş gözlemlendi. Twitter'ın bitcion ile bahşiş verme uygulamasını devreye alacağını açıklaması sonrası BTC 45 bin dolar seviyesine yükselmişti. Bitcoin şu sıralar 42 bin 300 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Yayınlanma Tarihi: 24.09.2021 13:46
Değiştirme Tarihi: 24.09.2021 13:46
Çin'in son kararı ardından kripto paralar çakıldı

Kripto paralar Çin’den gelen regülasyon hamleleriyle kan kaybetmeye devam ediyor. Twitter’ın iOS kullanıcıları için Bitcoin bahşiş uygulamasını devreye aldığını açıklamasının ardından lider coin 45 bin 200 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetmişti.

Bitcoin öncülüğünde yaşanan toparlanma eğilimi kripto para piyasasını etkilerken, bugün Çin tarafından gelen kripto para madenciliği ve ticaretine yönelik açıklamaların ardından piyasa resmen kırmızıya büründü.

Çin, kripto para madencilerine yönelik bir bildiri yayımladı. Buna göre yeni kripto para madenciliği projelerine finansal destek sağlanması sıkı şekilde yasaklanacak.

Kripto para madenciliği projelerinin elektrik piyasalarında yer almalarına imkan verilmeyecek.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, "Yeni kripto para madenciliği projeleri üzerindeki enerji tüketim kontrolleri güçlendirilecek." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Çin Halk Bankası cephesinden ise "Kripto para ile ilgili faaliyetler yasa dışıdır.” açıklaması geldi.

Kripto paralara yönelik regülasyon açıklamalarının ardından Bitcoin, 45 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görürken anında çakıldı. 1 saat içerisinde 42 bin 180 dolara kadar düşen lider coin 2 bin 800 doların üzerinde değer kaybetti.