Çin ile Elon Musk arasında uzay istasyonu gerginliği: Uzayı kirletiyor

Çin ile Elon Musk arasında Starlink gerilimi yaşanıyor. Çin'in uzay istasyonunun Starlink uydularıyla çarpışmasını önlemek için Temmuz ve Ekim'de 'kontrol önlemleri' uygulandığı açıklandı. Çin, yörüngeye gönderilen Starlink uydularının kendi uzay istasyonu için tehlike yarattığını belirterek SpaceX'in sahibi Elon Musk’ı Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet etti.

Yayınlanma Tarihi: 28.12.2021 12:13
Değiştirme Tarihi: 28.12.2021 12:13
Çin ile Elon Musk arasında uzay istasyonu gerginliği: Uzayı kirletiyor

Çin, Birleşmiş Milletler Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi'ne (UBAKK) sunduğu raporda Temmuz ve Ekim aylarında SpaceX tarafından fırlatılan Starlink uydularının uzay istasyonuna çarpmasını önlemek için, 'çarpışma kontrol önlemleri' uygulamak durumunda kaldığını açıkladı. Çin, yörüngeye gönderilen Starlink uydularının kendi uzay istasyonu için tehlike yarattığını belirterek SpaceX'in sahibi Elon Musk’ı Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet etti.

CNBC'de yer alan habere göre, Çin sunduğu rapora ilişkin olarak "Pekin, BM Genel Sekreteri'nden, bahsedilen durumu Dış Uzay Antlaşması'na taraf olan devletlere dağıtmasını talep ediyor" dedi.

SpaceX şu ana kadar 1900 uydu uzaya gönderdi ve daha fazlasını göndermeyi planlıyor. Konuya ilişkin SpaceX'ten ise henüz bir açıklama yapılmadı.

"UZAYI ÇÖPLÜĞE ÇEVİRDİ"

Pekin'in şikayetinin ortaya çıkmasının ardından Çinli sosyal medya platformlarında Musk'a tepki yağdı. Bir kullanıcı, Starlink uydularını “uzay çöpü yığını” olarak tanımlarken birçok kişi de uyduların “Amerikan uzay savaşı silahı” olduğunu savundu.

Bir sosyal medya kullanıcısı, “Starlink’in yol açtığı riskler yavaş yavaş ortaya çıkıyor, tüm insan ırkı onların ticari faaliyetlerinin bedelini ödeyecek” ifadesini kullandı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçen ay uzay çöpleri nedeniyle uzay yürüyüşünü ertelemişti.

İlgili Sayfalar: Teknoloji