CeBIT Bilişim Eurasia Kapılarını Açtı

CeBIT Bilişim Eurasia Kapılarını Açtı
Yayınlanma Tarihi: 08.10.2011 17:53
Değiştirme Tarihi: 08.10.2011 17:54

Son yıllarda bilişimin diğer sektörleri tetiklemesi, daha rekabetçi hale getirmesi nedeniyle yükseldiği gözleniyor.

Avrasya'nın bir numaralı teknoloji ve iletişim platformu CeBIT Bilişim Eurasia, 6 Ekim 2011 Perşembe günü CeBIT Sinerji Zirvesi'yle başladı. Fuar 9 Ekim 2011 tarihinde sona erecek.

Sabah 11:00'de yapılan açılış CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi’nin açılışı, T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rövşan Mammadov, K.K.T.C. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu eşliğine 6 bakan ve 1 bakan yardımcısı katılımı ile gerçekleşti.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Dr.Wolf-Dieter LUKAS, Akıllı Kentler Platformu(AKOS) Başkanı Şekip Karakaya ve Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz’den oluşan üst düzey protokol ve bakanlardan oluşan heyet, açılış seramonisi ve konuşmalardan sonra CeBIT Sinerji Zirvesi’nin ilk gün programını izledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu da, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle mesafenin ortadan kalktığını, ortaya çıkan durumun ticari, ekonomik, sosyal ilişkileri derinden etkilediğini dile getirerek, değişmekte direnen ülkelerin kendi halkları tarafından değişime zorlandığını söyledi.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin önem verilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan Kavranoğlu, sanayi ve üniversite işbirliğinin önemine işaret etti. Kavranoğlu, bir ülkede Ar-Ge harcamalarına ayrılan kaynağın miktarının, bilim ve teknoloji verilen desteğin göstergesi olduğunu belirtti. Bakanlığın 2009 yılından itibaren genç girişimcilere destek verdiğine değinen Kavanoğlu, 1 Ekim'den itibaren başvuruların başladığı bu programda, ödeneğin 50 milyon liraya yükseltildiğini bildirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise son 10 yılda Türkiye'nin bilişim ve teknoloji alanında büyük mesafe kaydettiğini belirtti. Yalçıntaş, daha önce Türkiye ekonomisinde en fazla çarpan etkisi yaratan sektör inşaat iken, son yıllarda diğer sektörleri tetiklemesi, daha rekabetçi hale getirmesi açısından bilişimin, Türkiye'nin en önemli sektörü haline geldiğini söyledi.

KOSGEB'TEN EŞLEŞTİRME STANDI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB olarak KOBİ'lerin fuarda yer almalarını desteklediklerini ifade ederek, 3. holde KOBİ'ler için yabancı firmalarla eşleştirme standı kurduklarını kaydetti. İşbirliklerinin desteklendiğini belirten Kaplan, yüzlerce randevu alınıp, görüşme planlandığını bildirdi.

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay da, ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitim portalının bugün itibariyle hizmete alındığını, böylece FATİH projesine katkı sağlanacağını söyledi. E-devlet üzerinden verilen hizmet sayısının 276'ya, kullanıcı sayısının 10 milyona ulaştığını kaydeden Dalbay, önümüzdeki aylarda yerel yönetimlerin de e-devlet kapısından hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

AKOS Başkanı Şekip Karakaya; “AB standartlarında Kentsel Bilişim Hizmetlerinin sunulabilmesi için belediyelerimizin yıllık bütçesinin en az %2 sini BT’ye ayırması gereklidir.”

AKOS Başkanı Şekip Karakaya, fuarda 2000 m2’lik stantla yer alacak olan AKOS Projesi ile Türkiye genelinde 500’ü aşkın belediyeyi ağırlayacaklarını belirtiyor. Karakaya projeyle ilgili görüşlerini “Sampaş liderliğinde, 30 şirket bir araya gelerek, 21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu’nu oluşturduk. Yerel Yönetimler Bilgi Sistemi konusunda 30 yıllık bilgi ve tecrübemizi kullanarak Türkiye’de Akıllı Kentlerin oluşumu sürecinde aktif rol alıyoruz. Uluslararası açık standartlara dayalı, üstün teknolojili projelerimizi hayata geçiriyor; pratikte edindiğimiz bilgileri AB AR&GE projeleri ve EuroCities gibi sosyal gruplarda görüşülen konularla örtüştürüyor ve Türkiye kentlerinin kıllandırılması için, e-dönüşüm sürecinin yerel yönetim bacağını tamamlamak için gece gündüz çalışıyoruz.” diyerek açıklıyor. AB standartlarında kentsel bilişim hizmetlerinin sunulabilmesi için belediyelerin yıllık bütçesinin en az %2 sini BT’ye ayırması gerektiğinin altını çizen Şekip Karakaya, yerel yönetimlerde, ICT alanının bir uzmanlık, strateji, planlama ve kaynak gerektirdiğini, bununla ilgili olarak belediyelere bilgi teknolojileri yatırımları için idari ve finansal teşvik sağlanması ile ilgili yasal altyapının oluşturulması zorunluluğuna da değiniyor.

CeBIT Sinerji Zirvesi’nin ilk günü olan 6 Ekim 2011 Perşembe günü zirvede üç büyük etkinlik gerçekleştirildi!

CeBIT Bilişim Eurasia’nın ilk günü üç büyük etkinliğe sahne oldu. CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında, ICT sektöründeki mevcut eğilimler “Bilgi Teknolojileri Günü, Mobil Teknoloji, Elektromanyetik Alanlar ve Gelişmeler” ve “ Yarının Teknolojisi İnternet" olmak üzere iki önemli başlıkta tartışıldı. Zirve 4 gün boyunca, geniş programı ile iş dünyası ve bilişim sektörü profesyonellerine, STK'lara, akademisyenlere İstanbul’da ICT sektöründeki en etkin platformunu yaratıyor. Turkcell’in büyük ortağı Telia Sonera Eurasia tarafından düzenlenen “Bilgi Toplumu ve Onu Destekleyen

Bilişim Teknolojileri’ konferansı açılış gününün konferansları arasında yerini aldı. ntvmsnbc.com.tr