Çarpıcı rapor açıklandı! Instagram, Twitter'ı tahtından etmeye çok yakın!

Reuters Dijital Haberler Enstitüsü raporu, Instagram ve Twitter ile ilgili çok çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Fotoğraf, video ve hikaye paylaşımı yapabildiğimiz Instagram, haber alma platformu olarak Twitter'ın pabucunu dama atmak üzere. Instagram'ın haber kaynağı olarak kullanılmasının oranı, 2018'den bu yana 2 katına çıktı. 

Yayınlanma Tarihi: 16.06.2020 14:19
Değiştirme Tarihi: 16.06.2020 14:19
Çarpıcı rapor açıklandı! Instagram, Twitter'ı tahtından etmeye çok yakın!

Koronavirüs salgını sonrası habere olan ilgi ve alakanın yükselmesiyle, sosyal medya platformlarının da konumu farklı bir yere kaydı. Salgınla birlikte koronavirüse ilişkin gelişmeleri takip etmek isteyen gençlerin büyük çoğunluğu, haber kaynağı olarak Instagramı kullandılarını belirtti. İngiltere'de yapılan araştırmada 18-24 yaş arası gençlerin dörtte biri, tercihlerini bu yönde kullandıklarını ifade etti. 

Reuters Dijital Haberler Enstitüsü araştırmasına katılan kişilerin üçte biri Instagram kullandığını belirtirken, araştırmaya katılan 25 yaş altı kişilerin Instagram kullanma oranı üçte iki olarak göze çarpıyor.

Instagramı kullanan kişilerin yüzde 11'i haber almak için uygulamaya giriş yapıyor. Twitter'a haber almak için girenlerin oranı ise yüzde 12'i, yani Instagramın 1 puan yukarısı. Bu da, Instagram'ın popülaritesinin ne vaziyette olduğunu gösteriyor.

Raporda dikkat çeken detaylardan birisi de, sosyal medya platformlarının, haber açısından en az güvenilen kaynaklar olduğu sonucu. Araştırmaya dahil olan kişilerin yüzde 26'sı koronavirüsle ilgili haberlerde sosyal medyaya güvendiğini söylerken, hemen hemen aynı oranda kişi, Facebook Messenger ve Whatsapp'tan gelen haberlere güvendiğini kaydetti. 

Koronavirüs salgını sonrası haber kurumlarına güven bir hayli artarken, kullanıcıların yüzde 59'u hükümetlere ve haber organizasyonlarına güven duyduklarını dile getirdi. 

Normal günde bu güven oranı yüzde 39'larda seyrederken, koronavirüs salgınıyla birlikte güven oranının yükseldiği göze çarpıyor. 


Kaynak: BBC Türkçe