Boston Dynamics, Hyundai tarafından 921 milyon dolar karşılığında satın alındı

2013 yılında Google tarafından satın alınan, daha sonra 2017 yılında SoftBank çatısı altına giren, robotik şirketi Boston Dynamics, Hyundai tarafından satın alındı. 

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2020 16:19
Değiştirme Tarihi: 10.12.2020 16:19
Boston Dynamics, Hyundai tarafından 921 milyon dolar karşılığında satın alındı

Robot köpekleriyle tanınan ve bugüne dek pek çok farklı model üreten Boston Dynamics, 921 milyon dolarlık ödeme karşılığında Hyundai tarafından satın alındı. 

Boston Dynamics, daha çok bir sosyal medya virali olan robot köpek Spot ile biliniyor olsa da Handle ve Atlas adlı lojistikte kullanılmak üzere tasarlanmış endüstriyel robotları da bulunuyor. 

Spot şimdilerde Massachusetts Eyalet Polisi tarafından bomba imha çalışmalarında kullanılıyor. Polis sözcüsü David Procopio konuyla ilgili olarak: “Robot teknolojisi, potansiyel olarak tehlikeli ortamlar hakkında durumsal farkındalık sağlama kabiliyeti nedeniyle kolluk kuvvetleri için değerli bir araçtır.” ifadelerini kullanıyor.

Boston Dynamics'ten Michael Perry ise insanların girmesinin tehlikeli olduğu ortamlara Spot'un fiziksel olarak kolayca ilgili alana girebildiğini ve tehlikeyi bertaraf edebildiğini kaydetti. Perry sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an için en büyük ilgi alanımız, robotu, bir kişiyi göndermenin çok tehlikeli olduğu bir ortamda bilgi toplaması için göndermek. Ancak fiziksel olarak alanla etkileşime girmiyor.”