BMW, logosunun ne anlama geldiğini açıkladı

Otomobil sektörünün ilk sıralarında yer alan BMW, 90 yıldır tartışılan logosunun ne anlama geldiğini, şirketin Arşiv Müdürü Fred Jakobs aracılığıyla açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2019 15:45
Değiştirme Tarihi: 14.08.2019 15:45
BMW, logosunun ne anlama geldiğini açıkladı

Dünya geneline bakıldığında en çok otomobilin üretildiği ülke olarak bilinen ve otomobil sektörü denince de akla ilk gelen ülke olan Almanya'da Mercedes Benz, Audi, Volkswagen, BMW, Porsche gibi markaları saymak mümkün. 

Webtekno, işte buradan yola çıkarak hazırladığı haberinde her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başaran BMW'yle ilgili bir gerçeğe de ışık tutuyor. BMW, yıllardır süren bir tartışmaya son noktayı koydu ve logosunun ne anlama geldiğini açıkladı.

BMW'nin logosunu anlatan isim, BMW Group Classic'in Arşiv Müdürü Fred Jakobs. Jakobs'un anlattıkları, geçmiş dönemlerden günümüze kadar yaşananları açıkça gözler önüne seriyor.

Aslına bakacak olursak BMW 1917 yılında "Rapp Motorenwerke"nin ismini değiştirerek ortaya çıkıyor. Rapp Motorenwerke o dönemlerde Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan Münih kentinde üretimlerini sürdürüyordu. BMW'nin isminin genişletilmiş haliyse Bayerische Motoren Werke veya Bavarian Motor Works.

Rapp Motorenwerke'in isim değişikliğinden önceki ve sonraki ilk logo:

Haber ile ilgili metin girin!.

Jakobs, kuruldukları ilk dönemlerde BMW'nin herhangi bir logosunun olmadığını söylüyor. Bunun nedeni olarak da o dönemlerde logo kavramının önemli bir şey olmadığını gösteriyor. "Temmuz ayında ticari sicile sahip olmamıza rağmen herhangi bir logomuz yoktu. Üstelik aynı ay içerisinde yayınladığımız reklam filmlerinde de herhangi bir logo kullanmadık." ifadelerine yer veren Jakobs, o dönem için önemli olan şeyin uçaklar, tekneler ve tarım sektörü için motor üretmek olduğunu söylüyor.

BMW'nin ilk logosu ise 5 Ekim 1917 tarihinde geliyor. Yukarıda gördüğünüz bu logo şirketin geçmişe olan saygısından dolayı çok büyük değişikliklere uğramıyor, temel yapı korunurken bazı dokunuşlar yapılıyor ve orta kısma mavi ve beyaz renkler ekleniyor. Aslında bu renkler, Bavyera eyaletinin bayrağının renklerini temsil ediyor. Ancak bu dizayn, orijinal bayrağın ters şeklinde tasarlanıyor. Bunun nedenini de açıklayan Jakobs, "O dönemlerde bulunan yasalar gereği ticari şirketlerin devlet bayrağı, devlet arması ve diğer tüm egemenlik sembollerini logolarında kullanması yasaktı." diyor.

1923 yılında BMW, ilk motosiklet modeli olan BMW R 32'yi üretiyor ve logo, ilk kez bu motosikletin yakıt deposunda görülüyor. İşte o motosiklet:

Haber ile ilgili metin girin!.

1929 yılına gelindiği zamansa BMW bir reklam hazırlıyor ve bu reklamda bir uçağın döner pervanesinin üzerinde BMW ifadesinin ve mavimsi bir rengin oluştuğu açıkça görülüyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Aslında BMW'nin logosuyla ilgili yanlış bir bilginin ortaya çıkmasının nedeni olarak da bu reklam gösteriliyor. Jakobs, pek çok kişinin bu reklam nedeniyle BMW'nin logosunun bir uçak pervanesi olduğunu düşündüğünü ancak bunun doğru olmadığını açıklıyor. Jakobs, o dönemki BMW yetkililerinin bu yanlışı düzeltmek için herhangi bir şey yapmadıklarını, üstelik o dönemlerde pervane şeklinin logoyla ilgili olduğunun söylendiğini ifade ediyor. Bu yüzden de BMW'nin logosu 90 yıldır tartışılıyor.

Yıllar geçtikçe de BMW'nin logosuna ufak dokunuşlar yapılıyor ve biraz daha modern bir hal alıyor. 1997 yılından beriyse şu anki logo kullanılıyor. 

İşte BMW logosunun tarihsel değişimi:

Haber ile ilgili metin girin!.

Otomobil sektörünün ilk sıralarında yer alan BMW, 90 yıldır tartışılan logosunun ne anlama geldiğini, şirketin Arşiv Müdürü Fred Jakobs aracılığıyla açıkladı.