Blackberryler Toplatılacak Mı?

BlackBerry'lerin Türkiye’de de engellenmesi gündemde.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2011 15:29
Değiştirme Tarihi: 23.10.2011 19:18
Blackberryler Toplatılacak Mı?

Ulusal güvenlik gerekçesiyle iş dünyasının en popüler cep telefonlarından BlackBerry’lere erişim yasağı getirmeyi planlayan Suudi Arabistan, Hindistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından bu cihazların Türkiye’de de engellenmesi gündemde.

Bu ülkeler mesajların yurtdışında takip ediliyor olmasından rahatsız. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, yurtdışında yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Türkiye’de de BTK bünyesinde bir inceleme başlattıklarını açıkladı. Acarer, “BTK olarak BlackBerry konusunda arkadaşlarımız çalışma yapıyor. Bu yaşananların arkasında ticari kaygı olup, olmadığı konuları da dahil olmak üzere detaylı olarak inceleyen uzman arkadaşlarımızdan gelen raporu bekliyoruz. Türkiye’de de yurtdışındaki uygulamalara benzer kısıtlamalar olabilir” dedi.

‘Şikâyet gelmedi’ Yapılacak incelemenin ardından bir düzenleme yapılarak böylesine bir kısıtlamaya gidilebileceğini ifade eden Tayfun Acarer, şu ana kadar devlet, istihbarat ve askeri kanattan kendilerine bu konuda bir şikayet gelmediği bilgisini de verdi. BTK, Türkiye’de cep telefonu, mobil iletişim konusunda en üst kurum olan ve bu yönde düzenlemelerin altında imzası olan bir kurum. BTK Başkanı Acarer’in bu yöndeki açıklamasının ardından yakında BlackBerry’nin başta e-posta yoluyla mesajlaşma olmak üzere, anlık mesajlaşma ve internet girme hizmetlerine Türkiye’den erişiminin kısıtlanabileceği sonucu ortaya çıkıyor.

- BlackBerry tüm mesajları İngiltere ve Kanada’daki sistemi üzerinden geçiriyor, sonra karşı tarafa ulaştırıyor.

- Bazı ülkeler bilgilerin yurtdışına gitmesinden rahatsız.

- BlackBerry cephesi sistemin kriptolu olduğunu, mesajları kimsenin açamayacağını bildiriyor.

- 4 ülke yasağını gündemine aldı.

- Türkiye’de inceleme başladı.

- Bu durum Türkiye’de 250 bin kullanıcıyı ilgilendiriyor.

Neden yasaklanıyor ?

- BlackBerry cihazlar üzerinden gönderilen e-posta’ların karşı taraf yerine öncelikle RIM’in Kanada ve İngiltere’deki mesaj merkezlerine gitmesi, gizlilik ve bilgi güvenliğiyle ilgili soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

- Kullanıcıların bilgisayardaki e – posta’lara anlık olarak ulaşmasını sağlayan bu sistemde özel bir yazılım kullanan BlackBerry, tüm postaların öncelikle kendi sunucularına (server) gelmesini istiyor.

- Kullanıcıların e-posta’larını Kanada ve İngiltere’de bulunan “mesaj merkezlerinde” depolayan BlackBerry, ardından bunları küçülterek, hızla tüm e-postaları karşı tarafa iletiyor.