Birçok kişinin koronavirüs salgını sırasında tanıştığı Zoom'un piyasa değeri 58 milyar dolara ulaştı

Koronavirüs nedeniyle günlerdir evinde olan milyonlarca kişi video konferans uygulaması Zoom'a deyim yerindeyse hücum etti. Toplantılar, hasret gidermeler, sıradan görüşmeler derken, Zoom uygulamasının popülaritesi giderek yükseldi ve birçok uygulamanın da pabucunu dama attı bu süreçte. 

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 18:24
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 18:24
Birçok kişinin koronavirüs salgını sırasında tanıştığı Zoom'un piyasa değeri 58 milyar dolara ulaştı

Nisan ayında Zoom uygulamasının kullanımı dünya genelinde 30 kat artış gösterirken, günlük kullanıcı sayısının da 300 milyon olduğu belirtildi. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı şekillerde hizmet veren Zoom'a ödeme yapan kişi sayısı da 3 kat arttı. 

Zoom, 2020 yılı sonuna kadar toplam 1.8 milyar dolar değerinde satış geliri elde etmeyi beklerken, şirketin CEO'su Eric Yuan yatırımcılar için dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Eric Yuan, yatırımcıların bulunduğu bu dönemi, 'Büyük bir fırsat' olarak değerlendirdi. 

Açıklanan son veriler de, CEO Eric Yuan'ın sözlerini destekler nitelikte. Yatırımcılarının yüzünü güldüren Zoom, geçtiğimiz yıl şubat nisan ayı arasında 200 bin dolara yakın kâr açıklarken, bu yılın aynı döneminde 27 milyon dolar kâr elde etti. Bu kar, geçen yılın tamamında elde edilen kârın toplamından daha fazla. Böyle bir tablonun sonucu olarak da şirket hisseleri yükseldi. 

2019 yılında hisseleri satışa çıktığında piyasa değeri 15,9 milyar dolar olan Zoom'un bugünkü değeri 58 milyar dolara ulaştı. 

ZOOM İLE İLGİLİ KISA BİLGİLER

- Zoom 2011 yılında Eric Yuan tarafından kuruldu.

- İlk başlarda sektördeki en büyük oyuncular Microsoft ve Cisco idi. Yuan bu nedenle şirketenie yatırımcı bulmakta güçlük çekti.

- Yuan video konferansa olan ilgisini, eşiyle buluşmak için sürekli seyahat etmek zorunda kalmasına borçlu olduğunu belirtiyor.