Bill Gates'ten Bitcoin yatırımcılarına Elon Musk uyarısı: Milyarder değilseniz, dikkatli olmalısınız

Kripto paralar bir süredir tüm dünyanın en popüler konularından biri haline geldi. Durumun bu boyuta ulaşmasında Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'ın da payı bir hayli büyük. Yaptığı paylaşımların ardından, 1.5 milyar dolarlık BTC aldığı öğrenilen şirketle ilgili değerlendirme ve yorumlama Mircorosft kurucusu Bill Gates'ten geldi. Bill Gates 'Eğer onun gibi bir milyarder değilseniz dikkatli olmalısınız' ifadelerini kullandı. 

Yayınlanma Tarihi: 23.02.2021 16:28
Değiştirme Tarihi: 23.02.2021 16:28
Bill Gates'ten Bitcoin yatırımcılarına Elon Musk uyarısı: Milyarder değilseniz, dikkatli olmalısınız

Bill Gates, Elon Musk'un Bitcoin yatırımlarını takip ederek alım satım gerçekleştiren yatırımcılara uyarıda bulundu. 

Bloomberg'den Emily Chang'a açıklamalarda bulunan Bill Gates, Elon Musk'ın ortalama bir yatırımcının bilmediği karmaşık ticaret yönetimi tekniklerine erişimi olduğunu söyledi.

"ELON'UN TONLARCA PARASI VAR VE ÇOK BİLGİLİ"

Gates, Chang’ın “Musk’ın bir tweetiyle kripto para borsasını dalgalandırması hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunai Musk'ın muhtemelen bu tür piyasa çöküşlerine karşı dikkatli olduğunu düşündüğünü söyledi:

"Elon'un tonlarca parası var ve çok bilgili. Bu yüzden, "bitcoin"inin rastgele yükselip alçalacağından endişelenmiyorum.”

BITCOIN'İN DEĞERİ YÜZDE 20 ORANINDA DÜŞTÜ

Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık bitcoin satın almasının açıklanmasından bu yana geçen iki haftanın ardından bugün Bitcoin'in fiyatı yüzde  20 oranında düştü. (58 bin 258 dolardan 46 bin 624 dolara) Böylelikle aynı zamanda, küresel  kripto para piyasasında  yaklaşık 400 milyar dolar silindi. Bununla birlikte söz konusu çöküş, Musk'ın bitcoin ve ether (ETH) fiyatlarının "yüksek" olduğu fikrini ifade etmesinden sadece saatler sonra meydana geldi. Açıklamanın ardında tüm kripto para birimlerinin piyasasında bir düşüş gerçekleşti. 

"BITCOIN RÜZGARINA KAPILANLAR HARCAYACAK PARASI OLMAYAN İNSANLAR"

Diğer taraftan Gates, ortalama bir yatırımcının Musk’ın piyasa üzerindeki iyimser etkisine körü körüne inanmanın büyük bir hata olabileceğini ifade ederek, “Harcayacak kadar parası olmayan insanların bu çılgınlıklara kapıldığını düşünüyorum. Bu yüzden Bitcoin konusunda kötümser değilim, ancak genel düşüncem şu şekilde: Elon gibi milyardar değilseniz, dikkatli olmalısınız” ifadelerini kullandı.

Son olarak Gates, kripto paraların  çıktı olarak geri dönmediğini öne sürerek Bitcoin'in enerji tüketimi konusunu gündeme getirdi.