Bilime göre insanların yapması neredeyse imkansız 10 şey!

Bilime göre insanların yapması neredeyse imkansız 10 şey!
Yayınlanma Tarihi: 14.08.2019 16:37 | Değiştirme Tarihi: 14.08.2019 16:37

Biraz sonra hepinizin garip garip şeyler yapmasına sebep olacak olan, bilime göre insanların yapması neredeyse imkansız şeylerden oluşan listemize hoş geldiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

İnsanlar, başka hiçbir canlının başaramadığı şeyler başarabiliyor. Uzaya araçlar gönderebiliyor, her türlü ihtiyaçları için makineler üretebiliyorlar. Söz konusu sadece insan bedeni olduğunda ise insanların yapmasının neredeyse imkansız olduğu şeyler bulunuyor.

Bu haberi yazarken hiçbirini yapmayı denemedik zira daha önce deyip başarısız olmuşluğumuz var. Samuel Beckett’i dinleyip yine deneyip yine yenilmek, daha iyi yenilmek yerine Can Yücel’in ‘Olmuyorsa zorlamayacaksın’ tavsiyesine uymayı seçtik.

İşte bilim insanlarının 'imkansız' dediği 10 şey:

Kağıdı sekiz defa katlamak: A4 kağıt 7’den fazla katlanmaz

Haber ile ilgili metin girin!.

Normal bir dosya kağıdını 8 kez katlayamazsınız. Efsane Avcıları programında yapılan denemede, daha büyük ve kuru bir kağıdın bile sekizinci defa katlanmayacağı söylenmişti. 

Yüzük parmağınızı katlamadan serçe parmağınızı katlamak

Haber ile ilgili metin girin!.

Bütün parmaklar kaslarla bağlıdır. Bir parmağınızı hareket ettirdiğinizde diğeri de onunla birlikte hareket eder. Yeterince kas ve sinir kontrolü ile bu hareketi yapmak mümkün.

Dili garip garip bükebilmek

Haber ile ilgili metin girin!.

Dili bükebilmek genetik olarak aktarıldığı düşünülen bir özelliktir, hatta biyoloji derslerinde de bu örnek verilir. Dil yuvarlamak baskın özelliktir. Yine de pek çok kişi dilini çok fazla bükmeyi beceremez. Görseldeki arkadaşa ise ne desek bilemedik. 

Yumruğunuzu ağzınıza sokmak

Haber ile ilgili metin girin!.

Bunu yapmak için garip bir genetiğinizin olması lazım. Teknik olarak fırın kıvamında bir ağzınız ve oldukça küçük bir eliniz olması gerekiyor. Yapan var ama.

Kendi dirseğini yalamak

Haber ile ilgili metin girin!.

Normalden kısa bir üst kola ve oldukça uzun bir dile sahip değilseniz yapmanızın zor olduğu bir başka aktivite. Garip şekilde esneyebilen bir omza ve uzun bir boyuna sahip olmak da avantaj sağlayacaktır.

Nefes Alırken Konuşmak

Haber ile ilgili metin girin!.

Konuşmak için ciğerlerden gelen havanın ses tellerine çarpıp titreşmesi gerekiyor. O esnada yukarıdan hava gelirse ortalık karışıyor, ne dediğiniz belli olmuyor. Çünkü çektiğiniz hava ile dışarı çıkarmaya çalıştığınız hava birbirine giriyor.

Bir Kaşık Tarçın Yemek

Haber ile ilgili metin girin!.

Öncelikli olarak sormak istediğimiz şey ‘Niye?’ sorusu olsa da insanlar bunu deniyor ve başarısız oluyorlar. Tarçın salebin üstünde güzel, tek başına tüketildiği zaman kusma refleksini tetikliyor.

Kendini gıdıklamak

Haber ile ilgili metin girin!.

Nörobilimciler, cerebellum adlı beyin kısmının kendi kendimizi gıdıklamamızı engellediğini söylüyor. Cerebellum’un görevi, beklenmedik uyaranları beklenenlerden ayırmak. Bir noktaya odaklanıp dilin ucunu damağa hafifçe sürmenin gıdıklanma hissi uyandırdığı da söyleniyor, bu durumun sebebi ise bir şeye odaklanan Cerebellum’un diğer göremediği uyaranı unutmasıdır. Normalde yalnızca şizofrenler kendilerini başkasını gıdıklar gibi gıdıklayabilirler.

Nefesini tutarak bayılmak

Haber ile ilgili metin girin!.

Beynimiz, kendi kendini nefesimizi tutarak boğmamıza izin vermiyor, spontane olarak nefes almayı sağlar. Bunu denemek isteyip istemediğinize karışmıyoruz ancak dilinizi damağa sürmeyi bırakın, işe yaramıyor. Çünkü ben uydurdum. İşe yarıyorsa geçmiş olsun şizofrensiniz.

Ellerinizi hızlı ve eş zamanlı döndürmek

Haber ile ilgili metin girin!.

İnsanlar simetrik canlılar değillerdir ve güçlü olan elleri ya daha hızlı hareket eder ya da daha büyük bir çember çizer. Bu yüzden de iki el arasında sapma ortaya çıkar. 

Alttan ve üstten bastırarak yumurta kırmak

Haber ile ilgili metin girin!.

Yumurta yüzeyine tepe ve taban noktasından uyguladığınız basınç, kabuk yüzeyinin tamamına dağılacaktır. Bu da yumurtaları bu şekilde kırmayı epey zor hale getiriyor. Yine de yumurtaları bu şekilde kırmaya çalışmak zaten saçmadır, kabukları içine düşer. 

Bu içerikte, bununla beraber aslında 12 madde olduğunu fark etmek

Haber ile ilgili metin girin!.

Sıra numarası olmayan içeriklerde insanlar gerçekte kaç tane madde olduğunu çok da önemsemez. Yine de bu yazıda buna denk geldiyseniz, başka yazılarda içinizden istemsizce maddeleri sayacaksınız.