Avukat Murat Aydar: Facebook ve Instagram, siber zorbalığa savaş açtı

Son zamanlarda siber zorbalığa karşı açtığı hukuki savaşla adından söz ettiren Avukat Murat Aydar, “Siber zorbalığa karşı en etkin mücadeleyi Facebook ve Instagram veriyor” dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2021 14:51
Değiştirme Tarihi: 12.10.2021 14:51
Avukat Murat Aydar: Facebook ve Instagram, siber zorbalığa savaş açtı

Unicef tarafından yaşları 13 ile 24 arasında değişen 30 ülkede 170.000’den fazla gencin katılımıyla yapılan anketin sonuçları, gençlerin üçte birinden fazlasının siber zorbalık mağduru olduğunu gösteriyor. 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Murat Aydar, siber zorbalıkla mücadelede en etkili rol öncelikle ebeveynlere sonrasında sosyal medya şirketlerine düştüğünü söyledi.

Raporlarına Geç Cevap Verilen Mağdurlar Kendilerini Daha Fazla Mağdur Hissediyorlar

Siber zorbalık mağdurlarından en sık duyduğu şikayetin uygulama aracılığıyla gönderdikleri raporlara geç veya olumsuz cevap verilmesi olduğunu söyleyen Avukat Murat Aydar, “Yardım çağrısında bulunan siber zorba mağdurlarının, sosyal medya şirketlerine gönderdikleri raporlara, sosyal medya şirketleri tarafından geç veya olumsuz cevap verildiğinde mağdurlar kendilerini iki kat daha fazla mağdur hissediyorlar. Bazı mağdurlar için bu şekilde muamele görmek siber zorbalıktan daha da zararlı oluyor” dedi. 

Instagram ve Facebook Geri Bildirimleri Çok Önemsiyor

Kötüye kullanımları Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya şirketlerine bildirip, geri dönüşlere göre bu konuda araştırmalar yaptığını ileten Avukat Murat Aydar, “Instagram ve Facebook, kendilerine raporladığım geri bildirimlerini gerek geliştirdikleri mükemmel yapay zeka ile gerekse de manuel olarak hızlı bir şekilde olumlu yanıtlayıp, ilgili kötüye kullanım olan içerikleri kaldırdı ancak diğer sosyal medya şirketleri bildirdiğim geri dönüşler hakkında herhangi bir reaksiyon almadılar. Diğer sosyal medya devlerinin, Facebook ve Instagram’ı siber zorbalıkla mücadelede örnek almaları şart. Sosyal medya şirketlerinin geri bildirimleriyle ilgili detaylı raporumu 2022’nin başında yayınlayacağım” şeklinde konuştu.