Avrupa Birliği üyesi ülkeler verileri paylaşmak zorunda değil: WhatsApp kullananları kızdıracak açıklama

Facebook'un sahibi olduğu Whatsapp, kullanıcılarına gizlilik sözleşmesi ile ilgili bir bildirim yollamaya başladı. Bu bildirime göre, Facebook ile paylaşmayan kişiler, Whatsapp'ı kullanmayacak. Ancak bu zorunluluk Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan kullanıcıları kapsamıyor. Türkiye dahil pek çok ülke, anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp'ı kullanmak için gizlilik ilkesine uymak ve 'Kabul Et'e basmak zorunda olacak. İşte Whatsapp gizlilik ilkesiyle ilgili bilinenler ve yapılan açıklamalar... 

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2021 14:21
Değiştirme Tarihi: 08.01.2021 14:21
Avrupa Birliği üyesi ülkeler verileri paylaşmak zorunda değil: WhatsApp kullananları kızdıracak açıklama

Tüm dünya, ABD'li teknoloji devi Facebook'un sahibi olduğu Whatsapp'ın gizlilik ilkesiyle ilgili kararını konuşuyor. Bildirimde, güncellemelerin "WhatsApp hizmeti ve verilerinizi nasıl işlediğimiz. İşletmelerin, WhatsApp sohbetlerini saklamak ve yönetmek için Facebook tarafından barındırılan hizmetleri nasıl kullandığı. Facebook şirket ürünlerinde entegrasyonlar sunmak için Facebook ile nasıl çalıştığımız." konularında daha fazla bilgi içerdiği belirtildi.

Kullanıcıların "Kabul Et" sekmesine tıklayarak, 8 Şubat'ta yürürlüğe girecek yeni koşulları ve gizlilik ilkesini kabul etmiş olacağının aktarıldığı bildirimde, "Bu tarihten sonra, WhatsApp'ı kullanmaya devam etmek için bu güncellemeleri kabul etmeniz gerekecektir. Hesabınızı silmeyi tercih ediyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız Yardım Merkezi'ni de ziyaret edebilirsiniz." ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE'DEKİ KULLANICILAR 'KABUL ET'MEK ZORUNDA

Konuyla ilgili açıklama yapan Whatsapp Sözcüsü, 8 Şubat tarihine kadar onaylanması gereken bu koşulların Avrupa Birliği ülkesindeki kişileri kapsamadığını söyledi. Bu ülke vatandaşlarının verileri reklam ve benzeri amaçlarla Facebook ile paylaşılmayacak. Türkiye'de yaşayan kişilerin Whatsapp'ı kullanabilmesi için 8 Şubat tarihine kadar yeni koşulları kabul etmesi lazım.
 

İlgili Sayfalar: Teknoloji