Araç hırsızlarına biber gazı şoku!

Araç hırsızlarına biber gazı şoku!
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2019 19:47 | Değiştirme Tarihi: 12.03.2019 19:47

Yeni Toyota patentinin araç hırsızlarına bir sürprizi var; adaletten önce fiskeyi otomobilin kendisinden yiyecekler.

Görünüşe göre Toyota'nın gelecekteki planlarında, araç hırsızları için pek de hoş olmayan bir sürprizi var.

Geçen yaz Toyota, kişiselleştirilebilir parfüm yayıcı modeli için bir patent başvurusu hazırladı. Patentin yaptığı iş çok basit, aracı kullanan kişiyi tanından teknoloji, kişinin en sevdiği kokuyu dağıtıyor. Tabii eğer araca zorla girilme söz konusuysa, o zaman da aracın içi biber gazı doluyor.

Şu an piyasada olan bazı araçların zaten parfüm yayıcıları var. Toyota'nın iddiası ise modellerinin ilk kişiselleştirilebilir ve silahlaştırılabilir parfüm yayıcı olması.

Aktarılan bilgilere göre yeni patent, araca yaklaşan kişiyi uzaktan tanıyarak, kişi araca binmeden önce en sevdiği kokuyu yayıyor. Yakında zamanda Apple araçlar için bir yüz tarama teknolojisi tasarlasa da Toyota'nın sistemi şimdilik araç ile eşleştirilmiş bir akıllı telefon yardımıyla çalışacak.

Gelecek senelerde Toyota'nın bu patentini uygulamaya sokması beklense de biber gazının ilk başlarda araçlarımızdan uzak kalacağı düşünülüyor. Arkadaşlarımızı, ailemizi, sevdiklerimizi taşıdığımız araçların havalandırma sistemine biber gazı yerleştirme fikri, herkesin kabul edeceği bir fikirmiş gibi görünmüyor. (webtekno)

WhatsApp'ta dikkat çeken yenilik!

WhatsApp, geçtiğimiz yılın son aylarından beri test ettiği  grup konuşmalarındaki “özel olarak cevapla” özelliğini yaygınlaştırdı. Android sürümünün yanı sıra Web ve Masaüstü sürümlerinde de geçerli olan özellik, grup konuşmalarındaki kişilere özel olarak mesaj atmanızı sağlıyor.

20 Marvel filmini arka arkaya izleyen kişiye 1000 dolar verilecek

Bir web sitesi, 20 adet Marvel filmini peş peşe izleyecek olan bir kişiye 1000 dolar vereceğini açıkladı. Avengers: Endgame filminin vizyona çıkmasına sayılı günler kala bu adımın, yeni film için bir hazırlık olarak atıldığı belirtiliyor.

TikTok, Türkiye ofisi için eleman arıyor!

Bir dönem Musical.ly adıyla milyonlarca kullanıcıya hitap eden uygulama, Çin merkezli ByteDance tarafından satın alındıktan sonra TikTok adını almıştı. Bu yenilenmeyle birlikte 75 milyar dolar piyasa değerine ulaşan firma, TikTok için İstanbul’da bir iş ilanı yayınladı.

Facebook'tan şifrelerle ilgili önemli açıklama!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.