Apple’dan önemli satın alma söylentisi!

Apple uzun süredir işlemcilerine kendi 5G modemlerini üretmek istiyordu. Fakat Apple ile Intel arasındaki tartışmanın hala sürmesinden dolayı bir sonuca bağlanamamıştı. Yeni çıkan sızıntılara göre, Apple Intel’in Almanya’daki modem birimini satın almayı planlıyor!

Yayınlanma Tarihi: 12.06.2019 15:23
Değiştirme Tarihi: 12.06.2019 15:23
Apple’dan önemli satın alma söylentisi!

Apple Intel’in Almanya’daki modem birimi Infineon’u satın alabilir!

Apple 2011 yılında Qualcomm’a geçmeden önce, Alman akıllı telefon modem işletmesi Infineon ile çalışıyordu. Intel’in Infineon’u satın almasının ardından, çipler iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için son kez kullanıldı.

Bu sıralar Qualcomm ile lisans ücretleri konusunda anlaşmazlık yaşayan Apple, Intel’in Almanya’daki modem birimi Infineon’u satın almak için iletişime geçti. Apple bu satın almayla birlikte kendi 5G çiplerini üretmeyi planlıyor.

Intel’in 5G modem üretmekten vazgeçmesinin ardından Apple da süreci hızlandırmaya çalışıyor. Intel’in modem işlerinden çekilme sebebini Intel CEO’su Robert Swan,

“Apple ve Qualcomm nedeniyle alınan bir karardır” sözleriyle açıkladı.

Ayrıca Intel’in bu süreçte farklı planları olduğunu vurgulayan Swan, “5G telefonlar için stratejik seçenekleri değerlendirmemize yardımcı olacak danışmanlarla çalışıyoruz. Hem kablosuz modem ürünleri portföyümüzde hem de fikri mülkiyetimizde daha fazla değer yaratacak planlar yapıyoruz.” dedi.

Apple ile Intel arasındaki Infineon hakkındaki satın alma süreci de devam ediyor. Fakat iki şirket arasındaki çekişmeden kaynaklı olumsuz sonuçlanması muhtemel görünüyor. Ama bu süreçte 5G modem işinden çekilmeyi planlayan Intel’in, Apple’a modem birimini satarak yeni bir ortaklık geliştirebileceğine dair söylentiler de var. (shiftdelete)