Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu‘nun aldığı kararla Apple üç arkadaşlık uygulamasını App Store‘dan kaldırdı. Hepsi aynı geliştirici tarafından oluşturulan üç uygulama büyük tepki topladı.

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2019 15:23
Değiştirme Tarihi: 08.05.2019 15:23
Apple üç arkadaşlık uygulamasını kaldırdı!

Apple üç arkadaşlık uygulamasını App Store’dan kaldırdı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Ukrayna merkezli FastMeet, Meet24 ve Meet4U geliştiricisi Wildec‘e sert bir uyarı göndermesinin ardından Google Play bu uygulamaları kaldırmıştı. Geçtiğimiz haftasonu App Store üzerinden de kaldırılan uygulamalar büyük tartışmalara sebep oldu.

Her uygulamanın Gizlilik Politikasında 13 yaşından küçük kullanıcıların kullanmasına izin verilmediğine dair bir ibare bulunmasına rağmen 13 yaşın altında olduğunu belirten kullanıcıların, uygulamaya kolaylıkla erişim sağlaması ve diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilir olması birçok ebeveyn tarafından şikayet edildi.

FTC uygulamalar hakkında “Bu uygulamalar çocuk koruma konusundaki yasaları açıkça ihlal ediyor, bununla birlikte birçok çocuğun güvenliğini tehlikeye atıyor.” dedi.

Uygulamalar, kullanıcıların yaşlarını listeliyor ve gerçek zamanlı konum verilerini etkinleştirerek kişileri birbiri ile tanışmasını sağlıyor. 18 yaş altındaki kullanıcılar için kolayca istismar edilebilecek bu durumun ardından uygulamalar önce Google sonra da Apple mağazalarından kaldırıldı.

Wildec sözcüsü “18 yaşın altında olanlar için tüm erişim izinleri kaldırıldı. Gerekli tüm güvenlik önlemleri ve gizlilik politikaları tekrar düzenlendi.” dedi.

Uygulamaların tekrar mağazalara alınma konusu üzerinde tartışmalar devam ediyor. Ayrıca uygulama geliştiricisi şirket tarafından yapılan bu hata yüzünden birçok ebeveyn halen uygulamaların mobil mağazalarda tutulmaması konusunda ısrarcı.