Akıllı telefonlar kaza oranlarını dikkat dağınıklığını arttırıyor!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet ve akıllı telefonlar da gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Ancak, internet ve akıllı telefonların hayatımızda gittikçe daha fazla yer almasının olumsuz yanları da var.

Yayınlanma Tarihi: 06.12.2019 17:59
Değiştirme Tarihi: 06.12.2019 17:59
Akıllı telefonlar kaza oranlarını dikkat dağınıklığını arttırıyor!

Yapılan araştırmalara göre, dikkat dağılması sonucu akıllı telefonlar kaza oranlarını artırıyor. Peki bu durumu azaltmak için neler yapmalıyız? İşte akıllı telefonlar ve kaza oranları arasındaki ilişki.

Akıllı telefonlar ve kaza oranları!
Yayınlanan bir araştırmaya göre, Amerika’daki 100 hastaneden acil servis vakaları hakkında bilgi toplayan Ulusal Elektronik Yaralanma Gözetleme Sistemi, ilginç verilere rastlamış. Ocak 1998 ile Aralık 2017 arasındaki veriler daha çok baş ve boyun yaralanmalarına odaklandı. Nihai sonuçta ise durum biraz daha karışık.

Rapora göre, bu süre zarfında 2500 kişinin düşme sonucu yaralandığı belirtiliyor. Ancak sayının bu kadar düşük görünmesinin nedenleri arasında kısıtlı sayıda hastaneden veri alınması, herkesin düşme nedenini belirtmemesi ve herkesin sigortaya sahip olmaması gibi durumlar mevcut. Bütün bunlar ele alındığında ortaya çıkan sonuç ise yaklaşık 76.000 kişi.

Bir yazar ve cerraha göre, 2007 yılındaki yaralanma kazalarında birden artış gözlendi. 2008 yılında biraz düşüş oldu ve sonraki 10 yıl içerisinde kaza sayıları giderek artmaya başladı. Bunun sebebinin de 2007 yılında iPhone‘un tanıtılması olduğu söyleniyor. Ancak bu tür kazaların en büyük sebebi, telefon görüşmelerinden ziyade mesaj yazmak ve uygulamalarla uğraşmak.

Bu tür kazaların zirve yaptığı yıl ise Pokemo Go‘nun çıkış yaptığı 2016 yılı. Oyunun çıkışından sonra, birçok kullanıcı Pokemon bulabilmek için sokaklarda dolaşmaya başlamıştı.

Çözüm ise aslında çok basit. Kalabalık ve trafiğin bol olduğu alanlarda telefonla uğraşmamak. Bazı şehirler ve ülkeler, bu durum için para cezası kesmeye başlıyor. Böylece cadde ve sokaklarda yürürken veya araba sürerken telefonla uğraşan insanlar daha dikkatli olacak.

shiftdelete.net