ABD Yeşil Binalar Konseyi'nden tam puan alan fabrika

ABD Yeşil Binalar Konseyi'nden tam puan alan fabrika
Yayınlanma Tarihi: 20.07.2018 16:13 | Değiştirme Tarihi: 20.07.2018 16:13

ABD Yeşil Binalar Konseyi'nden tam puan alan fabrika HKTM A.Ş. bu sertifikayı LEED GOLD seviyesinde almaya hak kazanan sektöründe ilk, Türkiye’deki 14. Fabrika oldu.

LEED GOLD sertifikasıyla ödüllendirilen HKTM A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Atıl, “Hareket ve Kontrol Teknolojileri alanında çalışan bir mühendislik firması olarak önceliğimiz, en yenilikçi teknolojileri, dünyanın sınırlı kaynaklarına saygıyla üretmek, çünkü bizim için mühendislik, her şeyden önce, dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlamaktan geçiyor” dedi.

Sektöründe ileri teknoloji ve ihracat ağırlıklı katma değerli imalata yönelik yatırımlarıyla Türkiye ve yakın çevresinin Hareket ve Kontrol Teknolojileri Merkezi olma hedefiyle büyüyen HKTM, birbirini tamamlayan hizmet ve üretim süreçlerinde 3 alana yoğunlaşıyor.

“Elektromekanik ve Robotik” ile “Mekanik ve Otomasyon” bölümleri, başta Beyaz Eşya, Cam ve Gıda sektörleri olmak üzere Fabrika Otomasyonu konusunda robot ağırlıklı uygulamalarla verimlilik artışına yönelik sistemler kurarken, “Hidrolik” bölümü, Demir- Çelik, Barajlar, Presler gibi Ağır Endüstri uygulamaları için hidrolik silindir imalatı ve güç üniteleri yapıyor.

Marka değerinin bir bütün olduğu gerçeğinden hareketle, çevreye gösterdiği özen yanında sektöründe de en iyiyi hedefleyen HKTM, 29’u mühendis olmak üzere 66 kişilik ekibiyle Türkiye’nin 854. Ar-Ge Merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen çevre dostu fabrikasında gerçekleştirdiği yenilikçi uygulamalarıyla, yüksek enerji ve su verimliliği, iç ortam kalitesi, malzeme ve kaynakların etkin kullanımı, çevreci ve sürdürülebilir politikalarıyla, dünyanın en prestijli, tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olan LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) kriterlerini yerine getirerek, bu sertifikayı LEED GOLD seviyesinde almaya hak kazanan sektöründe ilk, Türkiye’deki 14. Fabrika oldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Referans binaya göre enerji tasarruf oranı %51

HKTM fabrikası, LEED yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu/optimizasyonu kriterlerinden tam puan almış Türkiye’deki tek proje olup, bu kriterleri fazlasıyla yerine getirdiği için USGBC (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından “TASARIMDA İNOVASYON SEVİYESİ” nedeniyle ekstra puanlar verilerek ödüllendirilen de tek proje olmuştur.

-Çatısındaki fotovoltaik paneller aracılığıyla güneş enerjisinden ürettiği yılda 100.000 kWh elektrik enerjisiyle CO2 salınımını engelleyerek 92 adet yetişkin ağacı kurtaran,

Haber ile ilgili metin girin!.

-Toprağın altındaki sabit sıcaklıktan faydalanarak ısı pompasına giren suyun sıcaklığını yükseltip, bu artış yerden ısıtma sistemiyle birleştiğinde ofis ısıtmasında %40 enerji tasarrufu sağlayan,

-Gri su geri kazanım sistemiyle lavabolarda kullanılan suların arıtılarak rezervuarlarda tekrar değerlendirilmesine olanak veren,

Haber ile ilgili metin girin!.

-“Solarwall” (Güneş Duvarı) sistemiyle güneş enerjisini kullanarak fabrikanın ısıtılmasında doğalgazdan %40 tasarruf sağlayan, -Elektrikli araçlar için şarj sistemi kurmuş olan,

Haber ile ilgili metin girin!.

ve benzer yatırımlarla çalışanlarına çevreci ve sağlıklı bir ortam sunan HKTM, geçtiğimiz yıllarda en yüksek puanlarla aldığı birinciliklerle Kocaeli ve İstanbul Sanayi Odaları ile Sürdürülebilirlik Akademisi ve Sağlıklı Kentler Birliğinin Çevre ve Enerji Verimliliği ödüllerine de hak kazanan örnek bir tesis.