ABD, TikTok ve WeChat'in fişini 20 Eylül tarihinden itibaren çekiyor

TikTok ve WeChat, 20 Eylül tarihi itibariyle ABD'de indirilemeyecek. ABD Ticaret Bakanlığı, ulusal güvenliği gerekçe göstererek Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamalarının indirilmesine izin vermeyecek. Açıklamada, Çin Komünist Partisi'nin ABD'nin güvenliğini, politikasını ve ekonomisini tehdit etmek amacıyla bu uygulamaları kullandığı belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 18.09.2020 17:26
Değiştirme Tarihi: 18.09.2020 18:54
ABD, TikTok ve WeChat'in fişini 20 Eylül tarihinden itibaren çekiyor

TikTok ve WeChat'in zorunlu şekilde Çin Komünist Partisi ile işbirliği içinde olduğu belirtilen açıklamada, her iki uygulamanın da kullanıcılardan konum, tarama ve arama geçmişleri de dahil olmak üzere veri topladığı ifade edildi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasında iki uygulamanın da ülkenin ulusal güvenliği için kabul edilemez riskler oluşturduğu kaydedilirken, bu uygulamaların mobil uygulama mağazaları aracılığıyla para transferi ve ödeme hizmet sağlamasına izin verilmeyeceği bildirildi.

Öte yandan uygulanacak olan yasakla ilgili ABD, açık kapı bırakmayı da ihmal etmedi. 12 Kasım 2020 tarihine kadar ABD'nin endişeleri giderilirse (ulusal güvenlikle ilgili) ABD Başkanı Trump, yasakları kaldırabilir.

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklayacağını duyurmuştu.
 

Kaynak: AA

Etiketler: wechat - tiktok