5G'nin insan sağlığına zararlı mı?

5G'nin insan sağlığına zararlı mı?
Yayınlanma Tarihi: 02.04.2019 19:51 | Değiştirme Tarihi: 02.04.2019 19:51

Orta vadede hayatımıza tamamen entegre olması beklenen 5G'nin insan sağlığına oldukça zararlı olabileceği haberleri bulunuyor.

Yeni nesil mobil ağ olan 5G’nin yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor. İlk önce 5G ağlarını destekleyecek telefonlar çıktı, şimdi de dünyanın birçok yerinde 5G altyapıları konuşuluyor. Tabii bu yeni nesil ağ ile birlikte kafalarda farklı sorular da oluştu ve 5G’ye sahip telefonların sağlığa zararlı olup olmadığı tartışma konusu oldu. Deutsche Welle de 5G’nin insan sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili bir derleme yayınladı.

5G’nin öne çıktığı önemli alanlardan bir tanesi tabii ki de hız. Bu yenil nesil mobil iletişim ağı saniyede 10 Gbit hızında kablosuz veri aktarılmasını sağlayabiliyor. 5G’nin, 3G’den 10 kat daha hızlı olan 4G’den 1000 kat daha hızlı olması bekleniyor ve 28 ile 100 GHz arasındaki frekanslarda çalışıyor.

5G’nin altyapı tarafında zorlayacak olan kısmı ise çok uzak mesafelere ulaşamayan milimetrik dalgaları. Yeni nesil sisteminin verimli olabilmesi için 150 metre aralıklarla güçlendirici antenler kullanılması gerekiyor. Bu antenler de sokak tabelalarına, sokak ışıklarına ve hatta posta kutularına konumlandırılabilir.

Birçok farklı ülkeden yaklaşık 250 bilim insanı, Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) endişelerini içeren bir dilekçe gönderdi. Bilim insanları gönderdikleri dilekçede “radyo ve telsiz telefonların (2G, 3G ve 4G şebekeleri) ve yayın antenlerinin, ürettikleri elektromanyetik alan (EMF) radyo dalgaları nedeniyle kanser riski oluşturduğunu” dile getirdi.

Bilim insanlarının endişeleri arasında artan kanser riski, hücresel stres, genetik hasarlar, üreme sistemlerinin yapısal ve işlevsel değişiklikleri, nörolojik bozukluklar ve insanların genel refahı üzerine etkiler bulunuyor. Bilim insanları ayrıca bu zararların sadece insanlarla da sınırlı olmadığını söyledi.

Ayrıca 2G, 3G ve 4G gibi ağlar üzerinde yapılan çalışmalarda da bu ağların insanlar üzerinde çeşitli hasarlara sebep olduğu gözlemlendi.