3D teknolojisinin hazin sonu!

3D teknolojisinin hazin sonu!
Yayınlanma Tarihi: 12.03.2019 19:42 | Değiştirme Tarihi: 12.03.2019 19:42

3D'nin teknoloji dünyasındaki ölümü yavaş olsa da sürüyor.

Bu sefer darbe meşhur marka Nvidia'dan geldi. Bu cuma açıklama yapan Nvidia yetkilileri, 2009'da piyasaya sürülen '3D Vision' teknolojisinin en başta oyun ve televizyon dünyası için bir standart olacağını düşündüklerini belirtti. Yine de bu teknoloji için desteklerini çekiyorlar.

Sert gelen bu darbe ölümü yavaşça ilerleyen 3D teknolojisinin sonunu hızlandırabilir. Bilindiği üzere James Cameron'ın Avatar filmiyle, 2009 senesinde ilk kez 3D sinema ile tanışmıştık. Bunu sonrasında birçok 3D destekli film daha takip etmiş, hatta ESPN gibi kanallar bu teknolojinin evlere kadar ulaşması için çalışmalar yapmaya başlamıştı.

Nvidia işin içine bu kısımda giriyor. Yüksek özellikli bilgisayarlarda görülen ekran kartlarıyla bilinen Nvidia, '3D Vision' adını verdikleri teknolojinin PC kullanıcıları için bir standart haline gelmesini umuyordu.

Zamanında yapılan bir röportajda Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang, "3D filmlere ve oyunlara baktığınızda, kendinizi bilgisayarın içinde gibi hissediyorsunuz. Bu da yaşanan tecrübeyi güçlü kılıyor" diye konuşmuştu.

Ne yazık ki işler böyle ilerlemedi. Gözlükler garip göründüğü gibi teknoloji pahalıydı da. Bu nedenle kullanıcı sayısı kısıtlı kalan 3D teknolojisi, 2017'de kapanan 3D TV ile büyük yara almıştı.

WhatsApp'ta dikkat çeken yenilik!

WhatsApp, geçtiğimiz yılın son aylarından beri test ettiği  grup konuşmalarındaki “özel olarak cevapla” özelliğini yaygınlaştırdı. Android sürümünün yanı sıra Web ve Masaüstü sürümlerinde de geçerli olan özellik, grup konuşmalarındaki kişilere özel olarak mesaj atmanızı sağlıyor.

20 Marvel filmini arka arkaya izleyen kişiye 1000 dolar verilecek

Bir web sitesi, 20 adet Marvel filmini peş peşe izleyecek olan bir kişiye 1000 dolar vereceğini açıkladı. Avengers: Endgame filminin vizyona çıkmasına sayılı günler kala bu adımın, yeni film için bir hazırlık olarak atıldığı belirtiliyor.

TikTok, Türkiye ofisi için eleman arıyor!

Bir dönem Musical.ly adıyla milyonlarca kullanıcıya hitap eden uygulama, Çin merkezli ByteDance tarafından satın alındıktan sonra TikTok adını almıştı. Bu yenilenmeyle birlikte 75 milyar dolar piyasa değerine ulaşan firma, TikTok için İstanbul’da bir iş ilanı yayınladı.

Facebook'tan şifrelerle ilgili önemli açıklama!

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.