Dikkat! Tüm mesajlarınız okunuyor

Kişisel verilerin güvenliği ile ilgili Facebook’un sürekli başı derde giriyor. Kullanıcılarının verilerini olması gerektiği gibi saklayamamakla suçlanan Facebook, geçen yıl boyunca birçok skandalla karşı karşıya kaldı.

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2019 14:22
Değiştirme Tarihi: 06.05.2019 14:24
Dikkat! Tüm mesajlarınız okunuyor

Son olarak, şirketin 2014 yılından bu yana, kullanıcılarının içeriklerini taramak üzere birçok ülkede ekipler kurduğu ortaya çıktı. Facebook çalışanları, kullanıcıların içeriklerini etiketleyerek sınıflandırıyor. Ayrıca verimi daha da artırmak için yapay zekayı kullanıyor. Kullanıcıların attığı Facebook mesajları, bir ekip tarafından okunuyor.

Facebook mesajları 5 yıldır okunuyor

Wipro adlı şirket, Facebook’un bu projesi için 5 yıl önce 4 milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşme kapsamında 260 çalışan, son beş yıldaki bütün Facebook gönderilerini tek tek analiz ediyor. Olayın korkutan tarafı yalnızca gönderilerin değil mesajların da bu analizin içinde yer alması. Ekip, kullanıcıların fotoğraflarını, durumlarını, videolarını, mesajlarını ve diğer içeriklerini tanımlamak için sürekli olarak takip ediyor.

Facebook’un dünya çapında etiketleme projeleri bulunuyor. Bunların 200’ünde Hintli Wipro şirketinin yer alması dikkat çekiyor.

2019’un sonuna kadar sürecek bu ortak çalışma, yalnızca Facebook platformunu değil Instagram platformunu da kapsama alanına alıyor. Fakat bu durum için ne Facebook kullanıcısından ne de Instagram kullanıcısından herhangi bir izin alınmıyor.

Wipro şirketinin çalışanları şu anda muhtemelen çoğu kişinin mesajlarını okuyup, kendi kendilerine gülüyorlardır. Ama tabi ki de kullanıcıların elinden bir şey gelmiyor.

Facebook konuyla ilgili yaptığı savunmada gizlilik konusunun göz ardı edilmediğini ve bu uygulamanın parametrelerin istenildiği gibi çalışıp çalışmadığını bakmak için yapıldığını söyledi.