21 yıl önce Google'ı kuran Larry Page ve Sergey Brin, CEO'luğu bırakıyor

21 yıl önce Google'ı kuran Larry Page ve Sergey Brin, Google'ın sahip olduğu Alphabet şirketinin icra kurulu (CEO) ve başkanlığı görevlerinden ayrılacaklarını duyurdu. İkili, şirketin yönetim kurulunda yer almaya devam edecek. 

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2019 10:15
Değiştirme Tarihi: 04.12.2019 10:29
21 yıl önce Google'ı kuran Larry Page ve Sergey Brin, CEO'luğu bırakıyor

Google'ın CEO'su Sundar Pichai, Alphabet'in de CEO'su olarak ikilinin yerini alacak.Alphabet 2015'te Google ve sahibi olduğu şirketlerin yeniden yapılandırılması amacıyla kurulmuştu.

Page ve Brin şirketlerini 1998'de ABD'nin California eyaletinde bir garajda kurmuştu. Alphabet'ten yapılan açıklamada şirketin "daha temiz ve daha hesap verebilir" bir şekilde işleme hedefinde olduğu yer aldı.

İkisi de 46 yaşında olan yöneticiler "artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti" dedi: "İkimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google'ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok."

Page ve Brin şirkete tavsiye veren ve sevgilerini gösteren fakat günlük işleyişlerine karışmayan birer ebeveyn gibi olacaklarını, şirket yönetimini Pichai'den daha iyi bir şekilde yapacak kimse olmadığını söyledi.

Hindistan'da doğan 47 yaşındaki Pichai Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi'nde okumak üzere ABD'ye gitmiş, ardından 2004'te Google'a katılmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe