Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yunan Taraftardan Çirkin Pankart!

Yunan Taraftardan Çirkin Pankart!

Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde aynı grupta yer alan Yunanistan ile Bosna Hersek, kritik bir maça çıktı.

14.11.2016 19:28

Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde aynı grupta yer alan Yunanistan ile Bosna Hersek, kritik bir maça çıktı. 1-1 sona eren mücadeleye sonuçtan çok Yunan taraftarların açtığı bir pankart damga vurdu.

2018 FIFA Dünya Kupası elemelerinin 4. haftasında Yunanistan ile Bosna Hersek, Atina'da oynanan maçta 1-1 berabere kaldı. Konuk ekip Bosna Hersek'in son dakikaya kadar önde götürdüğü mücadelede Yunanistan,& ;Georgios Tzavellas'ın uzatmada attığı golle 1 puanı kurtardı. Ancak oldukça çekişmeli ve gergin geçen maçta mücadeleden çok Yunanistan tribünlerinde açılan bir pankart konuşuldu.

Karşılaşma başlamadan önce okunan Bosna Hersek marşını ıslıklayan Yunan taraftarlar, ortamı gerdi. Bununla da yetinmeyen ev sahibi ekibin tribünleri, 1995 yılında Srebrenitsa'da yaşanan soykırımı savunan, Sırpların kullandığı nefret söylemi "Bıçak, tel, Srebrenitsa"& ;(Noz, zica, Srebrenica) yazılı pankart açtı. Büyük tepki çeken pankart& ;da Yunan taraftarların tahriklerini sonlandırmadı. Bosna Herseklilerin tahrik etmek için& ;üzerinde& ;Sırbistan Bayrağı ve Çetnik amblemleri bulunan pankartlarla tahrike devam eden Yunan taraftarlar, maçın oldukça gergin bir ortamda oynanmasına neden oldu.

Bosna Hersek Teknik Direktörü Mehmed Bazdarevic, maçın ardından açılan pankartlarla ilgili yaptığı açıklamada "Tribünlerde yaşananların, Yunan halkıyla bir alakası olmadığını umuyorum. Gördüklerimiz çok üzücüydü" diyerek tepkisini dile getirdi.

Futbolda son dönemde artan ırkçı tezahüratlara soykırımın da eklendiği Yunanistan'daki olay, dünya futbolunun gün geçtikçe daha kötü bir duruma doğru kaydığının da bir nevi göstergesi oldu. Bu güne kadar Afrika kökenli futbolculara yapılan ırkçı saldırıların artık sınırının kalmadığını da gözler önüne serdi. FIFA'nın bu çirkin saldırı karşısında nasıl bir tutum izleyeceği de merak konusu…
(AMK)

Kaynak: Sporvadisi.com
Yorumlar | 0
üye profil