Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yıldırım: Hedefim dünya şampiyonluğu

Yıldırım: Hedefim dünya şampiyonluğu

Son 13 maçını da kazanan boksör Avni Yıldırım 5 Kasım'da dünya şampiyonluğu için Münih'te ringe çıkacak.

12.10.2016 10:42

WBC Süper Orta Sıklet Dünya Şampiyonluğu yolunda ilerleyen Sivaslı boksör Avni Yıldırım 5 Kasım 'da yapacağı WBC (Dünya Boks Konseyi) final elemesi için Antalya kampının ardından hazırlıklarına İstanbul'da devam ediyor. 25 yaşındaki Yıldırım, 13 maçta 13 galibiyet ile kariyerine devam ederken WBC'de 4 numarada yer alıyor. 21 galibiyet 1 mağlubiyeti bulunan Haiti asıllı Kanadalı rakibi Schiller Hyppolite ise 7 numarada yer alıyor. Münih'te yapılacak ve Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren mücadele için Avni Yıldırım Pazar günü İstanbul hazırlıklarını tamamlayarak Almanya'ya uçacak.

Menajeri Ahmet Öner, Avni Yıldırım'ın titizlikle üzerinde duruyor ve seçkin organizasyonlar tercih edip başarılı boksörü her açıdan zorlu maçlara hazırlıyor.

25 yaşındaki Sivaslı boksör hedeflerini DHA'ya anlattı.

SORU: 5 Kasım'da son derece önemli bir karşılaşmaya çıkacaksın. Rakibin Haita asıllı Kanadalı. Hedefin nedir ?

"Öncelikle hedefimiz bu yola çıktığımızdan bu yana dünya şampiyonluk altın kemeri. Artık klasman maçlarını aştık, büyük maçlara geldik ve almamız gereken maçlar bunlar. Rakibimizin gücünün ve hangi konumda olduğunun farkındayız. Biz de kendimizi biliyoruz. Bu amaç en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Sürekli maç yapıyorum. Ortalama 1.5 aydır maça çıkıyorum. Vücudum hazır durumda. Bu maç öncesi de antrenmanlarımızı en iyi şekilde sürdürüyoruz. Şu an bir sakatlığımız, sıkıntımız yok. Performansımız her geçen gün artarak devam ediyor. Umuyorum ki 5 Kasım tarihinde de Münih'ten galibiyetle ayrılacağız."

13 MAÇTIR YENİLMİYOR
SORU: Bundan önceki karşılaşmalarına kıyasla bu mücadelenin önemi senin için ne durumda?

"Şöyle nitelendiriyorum. Menajerim nasıl nitelendiriyor bilmiyorum ama, ben diyorum ki '13 maçı bir yere koyun, artık yeni bir serüven başlıyor. 14. maçla birlikte yeni bir serüven başlayacak."

SORU: Nerelisin? En büyük hedefin nedir?

"Aslen Sivaslıyım. İstanbul'da yaşıyorum. Şu an 25 yaşındayım. En büyük hedefim de yeşil altın kemeri almak ve ülkeme getirmek."

SORU: Şu anda Dünya Boks Konseyi'nde (WBC) ilerliyorsun ve Uluslararası Boks Federasyonu'nda da (IBF) ilerliyorsun. WBC, Muhammed Ali, Mike Tyson, Lennox Lewis ve Oscar de la Hoya gibi çok önemli boksörlerin dünya şampiyonluğu yaşadığı federasyon. Büyük isimlerin aldığı o altın kemeri alabilme hayali nasıl bir duygu?

"Öncelikle bunu hayal etmek güzel ve menajerim Ahmet Öner'in de bunu bana gerçekleştirme ortamını sağlaması çok ayrı bir duygu, ayrı bir gurur. Çünkü şöyle bir şey düşünüyorsunuz; profesyonel boks tarihinde hiç bir Türk bu altın kemeri alamamış. Biz de şimdi diyoruz ki; bu yeşil altın kemeri alacağız ve ülkemize bir ilki yaşatacağız. Bu yola çıkmışız ve bu yolda da son basamaklara girmişiz. Artık bu saatten sonra bize de çıkıp bütün maçlarımızı almak kalıyor. Yani yolumuz açık. Şu an için bunu alacağıma inanıyorum. Bu gücü de kendimde görüyorum. Bir insanın önce kendisine inanması gerekiyor ve ben de bunu yaptım."

SORU: Hazırlık kampı nasıl geçiyor?

"Hazırlık kampı çok iyi gidiyor. Gerekli teknik, taktik idmanlarını yapıyoruz. Zaten vücudum kondisyon olarak sürekli hazır halde. Çünkü 1.5 aydır maç yapıyorum. Vücudum hemen hatırlıyor antrenmanları. 2-3 haftalık dinlenmeden sonra antrenmanlara başladığımda vücudum hemen hatırlıyor. Fakat bunun yanında bu maçta önemli bir taktik geliştirmemiz gerekiyor. Taktik antrenmanları geliştirmemiz gerekli. Çünkü rakibimizin dövüş stili itibariyle bize ters bir boksu var. Bunun üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Müsabakada da bunu uygulamaya çalışacağız."

SORU: Antalya'da mı başladın?

"Antalya'da başladım, İstanbul'da devam ediyorum hazırlıklara, bu hafta da Almanya'nın Münih kentine geçiyorum."

SORU: Ne kadar bir hazırlık dönemi gerekiyor?

"Ne kadar sıklıkla ve aralıkla maç yapmanıza bağlı. Yani ona göre plan, program çıkartıyoruz. Mesela 3 ayda bir maç yapan boksörle, 6 ayda bir maç yapan boksörün hazırlanma süreci aynı olmaz. Ben ortalama 1.5 ayda bir maç yaptığım için benimki daha farklı oluyor."

"RAKİP AYIRMAM"
SORU: Sana zorluk çıkartabilecek süper orta sıklette 76 kiloda en büyük rakip kim?

"Şu an inanın herkesle ringe çıkabilirim. Hiç kimseden çekinmiyorum. Hiç kimseyi de gözümde büyütmüyorum. Herkesle şu an ringe çıkabilirim."

SORU: Bundan önce çıktığın çok önemli isimler vardı. Bir çoğunu mağlup ettin. Miami'de, Almanya'da ringe çıktın. En zorlusu hangisiydi?

"O zamanlar 6. maçıma çıkmıştım, çok yeniydim, tecrübesizdim. Eski dünya şampiyonu Glen Johnson ile yaptığım maç zordu. Ardından kırık burnumla Bernard Donfack ile maç yaptım. O 7. maçında ve çok zordu. Ardından 9. müsabakamda Walter Sequeira ile kırılma noktası olan bir maç yaptım. Bunlar zorlu maçlardı, gerçekten beni zorlamıştı."

 

Yorumlar | 0
üye profil