Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yeni yabancı kuralı açıklandı!

Yeni yabancı kuralı açıklandı!

Spor Toto Süper Lig'de önümüzdeki sezon kaç yabancı futbolcu oynatılabileceği açıklandı.

05.01.2015 19:50

Ve Türk futbolunun son yıllarına damga vuran yabancı sayısı kontenjanı konusunda karar verildi.TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in de katıldığı Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında yeni yabancı kuralı ile ilgili son karar verildi.Buna göre; gelecek sezondan itibaren, Süper Lig'de mücadele eden takımlar, TFF'ye 28 kişilik kadro bildirecek. Bu kadroda 14 yerli bulundurma zorunluluğu olacak. Süper Lig ekipleri, kadrolarında 14 yabancı futbolcu bulundurabilecek.Ayrıca 18 kişilik kadroda 7 yerli bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu 7 oyuncudan birisinin de altyapıdan yetişmiş olması gerekiyor. Takımlar, 11 yabancı ile sahaya çıkabilecek.

Haber ile ilgili metin girin!.Türk olduğu halde yabancı milli takımlarda oynayan Veli Kavlak, Erkan Zengin gibi futbolcular, yabancı sayılacak.

''Yabancı değil yerli kuralı''

Yıldırım Demirören'in konuyla ilgili açıklamaları şöyle:"Yeni kurala, yabancı kuralı değil yerli kuralı diyoruz. Amacımız sınırı kaldırıp yerli oyuncuyu teşvik etmek. O nedenle yeni kurala, yerli kuralı diyoruz. 28 oyuncuya lisans verilecek. 14'ü yerli 14'ü yabancı olacak. 2 altyapıdan, 4 de Türkiye'den yetişmiş oyuncu olacak. 11 yabancı oyuncu da sahada olabilecek. Başka milli takımlarda oynayan Türk oyuncular, yabancı sayılacak. Yedek kalecilerden bir tanesi Türk olmak zorunda. Bütün sisteme uyanlara teşvik verilecek. Türk futboluna hayırlı, uğurlu olsun. Gerçekten devrim gibi bir karar oldu."Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Bütün kulüp başkanlarımız, bu projeye tam destek verdi" dedi.
Yorumlar | 0
üye profil