Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Veliefendi'de Gri Fırtına!

Veliefendi'de Gri Fırtına!

Türk Atçılığı'nın en önemli klasiği olan Gazi Kupası 90. sahibini buldu.

27.06.2016 03:11

AFŞIN YAKUBOĞLU
Ulu Önder Atatürk adına düzenlenen ve bu kez ‘90 yıllık tutku’ sloganıyla gerçekleştirilen koşuda yine büyük bir mücadele yaşandı. Ahmet Güzelocak’ın sahibi olduğu, Ahmet Çelik’in jokeyliğini yaptığı Graystorm 2.30.50’lik derecesiyle rakiplerini geride bıraktı.
1927’den bu yana, kesintiye uğramadan düzenlenen Gazi Koşusu, 90. kez Veliefendi Hipodromu’nda yapıldı. Çim pistte 2400 metre mesafede yapılan yarışa 20 erkek, 2’si kısrak, 22 safkanın katıldığı mücadeleyi Ahmet Çelik’in bindiği Graystorm 2.30.50’lik derecesiyle kazandı.

Koşuda ikinciliği Melih Kura’nın sahibi olduğu, Akın Sözen’in jokeyliğindeki Temsil aldı. Dev mücadeleyi Cooger üçüncü, Victory Is Ours ise dördüncü bitirdi.

Gazi Koşusu’nda birinci olan Graystorm’un sahibi Ahmet Güzelocak’a kupayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik verirken, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise atın antrenörü Mehmet Yücel’e ödülünü sundu. Jokey Ahmet Çelik’de ödülünü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı takdim etti.

Koşuda birinci olan safkanın sahibi Ahmet Güzelocak, yarış ikramiyesi ve kaydiye ücretleriyle 2 milyon 129 bin lira para ödülünün de sahibi oldu. Gazi Koşusu’nda toplamda 3 milyon 648 bin lira ikramiye dağıtıldı. Koşuda ikinci olan Temsil’in sahibi Melih Kura 540 bin lira ödül kazanırken, 3. Cooger’ın sahibi Eray Hazar 270 bin, dördüncü Victory Is Ours’un sahibi Yıldırım Gelgin de 135 bin lira ödül elde etti.

Çelik 2. kez
Görkemli koşuda Graystorm ile zirveye çıkan jokey Ahmet Çelik, üst üste 2. kez bu başarıyı kazandı. Çelik, yarış sonrasında, “Her jokeye kısmet olmayacak bir başarı yakaladım. İki sene üst üste Gazi Koşusu’nu kazandım” ifadelerini kullandı.

Şapka şıklığı
İlk kez Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1927 yılında düzenlenen Gazi Koşusu, şapka devriminden sonra gerçekleştiği için, yalnızca atların mücadelesine değil, bayan izleyicilerin şapkalarıyla giriştiği şıklık yarışına da sahne oldu. Birbirinden güzel ve farklı şapkalarla bayan yarışseverler hipodromu yine doldurdu.

Bakanlar da izledi
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yarış dünyasının derbisi haline gelen Gazi Koşusu’nu şeref tribününden takip etti. Bakan Kılıç ve Çelik, yarışın özellikle son metreleri büyük bir ilgi ile izledi.

Yorumlar | 0
üye profil