Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
UEFA sopası işe yaradı

UEFA sopası işe yaradı

2012-15 dönemindeki üç sezonda sadece 8 milyon euroluk oyuncu satışı gerçekleştiren Galatasaray, son iki sezonda ise transferden 30 milyon euroyu kasasına koydu.

16.07.2016 07:18

ONUR DİNÇER
Alex Telles’i 6.5 milyon euro bonservis karşılığında Porto’ya gönderen Galatasaray, son dönemde değişen transfer politikasıyla dikkat çekti. Sürekli yeni isimleri kadrosuna katıp, flaş transferler yapmasıyla bilinen sarı-kırmızılı ekip, son dönemde satan bir takım görünümüne de büründü.

2011-12 sezonunda Arda Turan’ı 13 milyon euro bonservis bedeli karşılığında Atletico Madrid’e gönderen Cim-Bom o tarihten sonra elden çıkarma konusunda sessizliğe büründü. 2012-13 döneminde 3.9 milyon euroluk oyuncu ihracı yapabildi, 2013-14’te ise sattığı oyunculardan elde ettiği toplam gelir yalnızca 1.7 milyon euro oldu.

En fazla Burak’tan
Bir sonraki sezon ise 2.4 milyon euro rakamı ile birlikte bu üç sezonda sadece 8 milyon euroluk bir satış gelirini kasasına koyabilen Galatasaray, sonrasında ise politikasını değiştirdi. UEFA ile finansal fair play kapsamında baş gösteren mali sıkıntının da etkisiyle transfere fren koyan sarı-kırmızılılar, en azından aldığı kadar oyuncu da göndermeye başladı.

Burak Yılmaz’ı Çin’e gönderdiği sezon olan 2015-16’da toplam 21 milyon euroluk oyuncu satışı yaptı Galatasaray. Bu sezon da şu ana kadar takımdan gönderdiği iki isimden 8.7 milyon euroyu kasasına koydu. Cim-Bom, son iki sezonda satışlardan ve kira gelirlerinden toplam 29.7 milyonluk bir gelir elde etti.

Yorumlar | 0
üye profil